Kayahan Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Kayahan Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

( ) 29 Mart 1949 tarihinde İzmir’de doğdu.

Küçük hücreli akciğer kanseri nedeniyle bir süre tedavi gören ünlü sanatçı Kayahan, 3 Nisan 2015 tarihinde sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

GENÇLİK YILLARI ANKARA’DA GEÇTİ

Çocukluk ve gençlik yıllarına Ankara’da geçiren Kayahan, daha sonraları İstanbul’a yerleşti. İstanbul’dan sonra uzun süre Balıkesir-Gömeç’teki İnta Sevgi Köyü’nde Geceler Caddesi ve Mavilim Caddesi’nin kesiştiği Hülyam Çıkmazı’nda yaşadı. Bu köydeki bütün cadde ve sokaklar, Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden oluşmaktadır.

MÜZİĞİNDE KLASİK BİR İSİM HALİNE GELDİ

Şimdiye kadar üç kırkbeşlik, bir uzunçalar (longplay), onbir kaset ve CD’si müzik arşivlerindeki yerini aldı. İlk olarak ’e verdiği unutulmaz şarkılarla ismini duyurmaya başlayan Kayahan, Nilüfer’in de yorumladığı “Geceler”, “Kar Taneleri”, “” gibi şarkıları ile Türk Pop Müziğinde klasik bir isim haline geldi.

“YOLU SEVGİDEN GEÇEN HERKESLE BİR GÜN BULUŞURUZ”

3 Haziran 1991 tarihinde çıkarttığı “” adlı albümüyle satış rekoru kıran Kayahan, “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz” sloganıyla tanındı. Çocuklar için de şarkılar yazan Kayahan ayrıca bir çocuk programı da yaptı. Ardından 30 Nisan 1992’de “Odalarda Işıksızım” albümünü çıkardı.

GENÇ VE YETENEKLİ İSİMLERLE ÇALIŞTI

Mart 1993’te Raks Müzik etiketli “Son Şarkılarım” adını verdiği albümünde yine kendisine ait on şarkı yer aldı. Düzenlemeleri Erdal Kızılçay’ın yaptığı albümde İskender Paydaş, Hakan Kurşun gibi genç ve yetenekli isimler çalıştı. “Sarı Şekerim”, “Vazgeçmem”, “Aman”, “Kardeşiz Senle” gibi şarkıların öne çıktığı albüm yüksek bir satış grafiği yakaladı.

“BEN ANADOLU ÇOCUĞUYUM”

Kayahan, iki yıl sonra, 1995 yılının Ocak ayının son günlerinde “Benim Penceremden” adlı albümüyle müzik yolculuğunu sürdürdü. Bu albümün sloganı “Sevenleri ayırmayın, sevenler ayrılmayın” olmuştu. Çıkış parçası “Ben Anadolu Çocuğuyum” da kültüren erozyon karşısındaki tepkisini dile getirdi.

“Allah’ım Neydi Günahım” isimli şarkısı ise pek çok sanatçı tarafından seslendirilerek büyük başarı sağladı. Bu albümle birlikte ’nun ardından müzik dünyasını yeni bir yetenekle tanıştırdı. Bu genç yetenek, 1999’da hayatını birleştireceği İpek Tüter’di.

SEVGİ KAVRAMINA HEP ÖNEM VERDİ

Kayahan, 1996 yılının Temmuz ayında “Canımın Yaprakları” adlı çalışmasını da “Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın” sloganıyla piyasaya sundu. Bir insanın sevgiyi, aşkı yitirdiği anda her şeyini kaybetmiş olacağını belirten Kayahan, “Sevgisiz hiçbir şey yapılmaz. Her şeyin başı sevgidir” sözleriyle “sevgi” kavramına verdiği önemi dile getirdi.

17 AĞUSTOS İÇİN ŞARKI YAZDI

1999 yılının Nisan ayında dokuzuncu albümü “Beni Azad Et” müzik marketlerde yerini aldı. Dokuz şarkının yer aldığı çalışmada, “Beni Azad Et”, “Yine Şişe Bitecek”, “Her Yerde Aynı” gibi hit parçalardan oluştu. Yılın büyük bölümünü geçirdiği Gömeç’e olan bağını ise “Gömeç” adlı şarkısında notalara döktü.

26 Kasım 2000 tarihinde “Gönül Sayfam”‘ı piyasaya çıkaran Kayahan, albümünde “Sevdaya Mahsus”, “Kağıttan Kayıklarla”, “Söz Güzelim” gibi duygusal parçaların yanı sıra “Ölmem mi Lazım”, “Aman Beni Unutma”, “Tek Delikli Kaval”, 17 Ağustos deprem felaketi için yazdığı “17 Ağustos”, kızı Aslı Gönül için bestelediği “Ninni” gibi şarkılar yer aldı.

BARIŞ MANÇO İÇİN ŞARKI YAZDI

Kayahan 17 Aralık 2002 tarihinde ise “Ne Oldu Can” albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde “Ne Oldu Can”, “Bir Aşk Hikayesi”, “Onsuz Olmuyor” parçaları uzun bir süre dillerden düşmeyen parçalar oldu. Satış rekorları kıran Kayahan’ın bu albümünde ise meslektaşı Barış Manço için yazdığı “Bugün Aslında Bayram” parçası ile müziğe, sanatçılara sahip çıkmanın önemini birkez daha vurgulamış oldu.

İLK ÖDÜLÜ “ALTIN PORTAKAL”

Sanatçının ilk büyük ödülü 1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” adlı şarkısıyla kazandığı “Altın Portakal Ödülü” oldu. 1990 yılında Zagreb,Yugoslavya’da (şimdi Hırvatistan)’da gerçekleştirilen 35. Şarkı Yarışması’nda “Gözlerinin Hapsindeyim” adlı şarkısıyla Türkiye’yi temsil etti. 22 ülkenin katıldığı şarkı yarışmasında Demet Sağıroğlu ile şarkısını seslendiren Kayahan, yarışmada Türkiye’yi temsil ederek 21 puan kazandı ve 17. Oldu.

Son onbeş yılda tüm medya kuruluşları tarafından her yıl besteci, söz yazarı ve yorumcu olmak üzere konulan üç daldaki ödüllerin hepsine layık görüldü. 2003 yılında Altın Kelebek Onur ödülü ve “Ne Oldu Can” albümün satış başarısı için Müyap ödülü aldı. 2005 yılında “Kelebeğin Şansı” ve 15 Mart 2007 tarihinde ise “Biriciğime” isimli albümleri çıkardı.

Yurtiçinde ve yurtdışına pek çok konser veren Kayahan, 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı’nda 160 bini aşkın izleyiciye verdiği konseriyle sevenlerinin hafızalarında yer aldı.

“ŞARKIMI OKUYAMAZSIN” POLEMİĞİ

Bir süre önce Kayahan’la Nilüfer arasındaki “şarkımı okuyamazsın” anlaşmazlığı nedeniyle açılan dava hakkında mahkeme Kayahan’ı haklı görmüş ve Nilüfer’in artık konserlerinde Kayahan şarkılarını seslendiremeyeceği kararına varmıştı.

Uzun süredir arkadaş olan iki ünlü sanatçının arasında yaşanan bu anlaşmazlık basına yansımış olsa da Nilüfer ile geçtiğimiz günlerde tekrar barışan Kayahan, hastalığı süresince Nilüfer’in yanında olduğunu sevenlerine bildirmişti.

21 YIL KANSERLE SAVAŞTI

1990 yılında bacağında çıkan yağ bezesi nedeniyle kansere yakalandığını öğrenen ve üçüncü kez yumuşak doku kanseri tedavisi gören Kayahan, durumunun kötüleşmesi üzerine 25 Mart’ta yoğun bakıma alınmıştı. Hastalığının ilerlemesi sonucu oluşan solunum yetmezliği ve bunun beraberinde gelişen çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Türk pop müziğine yaptığı katkılar nedeniyle Türk halkının duygu dünyası üzerinde oldukça fazla etkisi bulunan Kayahan’ın ölümü üzerine MHP Lideri Devlet Bahçeli, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu taziye mesajlarını yayınlamıştır.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir