Kemalettin Kami Kamu Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kemalettin Kami Kamu Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kemalettin KamuKemalettin Kami Kamu (1901 – 1948), tanınmış bir şair ve yazarımızdır. Erzurum’da doğdu. İlk öğrenimini özel olarak yaptı, 9 yaşındayken Arapça öğrendi. 1910′ da imtihanla Erzurum İdadisi’ne, 1920’de İstanbul Öğretmen Okulu’na girdi. Sonra ailesiyle Ankara’ya gitti, Anadolu Ajansı’na girdi. Ajans bağımsız bir şube halini alınca oraya müdür oldu.

1923’te İstanbul’a gelerek Orta Öğretmen Okulu’na girdi. 1933’te ajansın temsilcisi olarak Paris’e gönderildi. Beş yıl orada kaldı, Siyasal Bilimler Okulu’nun ekonomi politik bölümünden mezun oldu. 1938’de İstanbul’a döndü.

Kemalettin Kâmi Kamu altıncı devre B. M. Meclisi’ne Rize milletvekili olarak katıldı. Rize’de çay sanayiinin kurucularındandır. Sekizinci devre B. M. M. ne Erzurum milletvekili olarak seçildi. Dil Kurumu terimler komisyonu başkanlığında bulundu. 1948 martında, Ankara’daki Evkaf apartmanında tek başına yaşadığı odasında öldü.

Kemalettin Kami Kamu, önceleri, zamanın usulüne göre aruz veznini denemişti, sonra en güzel şiirlerini hece vezniyle yazdı. Çocukluğundan kalma hatıralarla sıla hasretini dile getiren şiirleri, sadelikleriyle, lirizmiyle tanınmıştır.

Kemalettin Kamu’dan bir şiir

GURBET

Gurbet o kadar acı
Ki ne varsa içimde,
Hepsi bana yabancı,
Hepsi başka biçimde

Eriyorum git gide,
Elveda her ümide;
Gurbet benliğimi de
Bitirmiş bir içimde!

Ne arzum, ne emelim,
Yaralanmış bir elim.
Ben gurbette değilim,
Gurbet benim içimde.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir