Kenzan Ogata Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kenzan Ogata Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kenzan Ogata; (d. 1663, Kyoto – ö. 3 Haziran 1743, Edo bugün Tokyo], Japonya), orta Edo dönemi Japon çanak çömlekçisi ve ressamıdır. Yapıtlarını Kenzan, Şisui, Toin, Şokosai, Şuseido ya da Şinşo gibi adlarla imzalamıştır.

Klasik Çin ve Japon eğitimi gördü, Zen Budacılığı benimsedi. Yirmi yedi yaşında çömlekçi Ninsei’nin yanında çalışmaya başladı; 1699’da Narutaki’de, 1712’de Kyoto yakınlarındaki Nico’da, 1731’de de Edo’da çalıştı.

Kırk yıllık meslek yaşamında başta raku’ lar, toki’ler (seramik) ve ciki’ler (porselen) olmak üzere sayısız kap kaçak üretti. Kullandığı çeşitli bezeme teknikleri arasında en çok iroe’de (renkli boyama) başarılıydı. Desenlerinin pek çoğu klasik Japon ve Çin kültürlerinin etkilerini yansıtır. Özellikle yaşamının son beş yılında çok resim yaptı. Gerek seramiklerinde, gerekse resimlerinde özgün bir kaligrafik üslup kullandı. Üstünde Uzun Yaşam Tanrısı Curocin’in resmi bulunan altıgen tabak (kardeşi Korin ile birlikte), bir sedir koruluğu resmiyle bezeli başka bir tabak, “Çiçek Sepetleri” adlı suluboya duvar rulosu ve “Sekiz Köprü” adlı resmi en tanınmış yapıtlarıdır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir