Kingsley Amis Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kingsley Amis Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kingsley Amis; (d. 16 Nisan 1922, Londra), romancı, şair ve eleştirmendir. 1957’de filme alman ilk romanı Lucky Jim’in (1954; Şanslı Jim) komik kahramanının adı, 1950’lerde İngiltere’de günlük dile yerleşti. Amis’in yarattığı öfkeli karşı kahraman Jim Dixon ise, orta sınıfın alt kesimleri ile işçi sınıfından gelen ve çeşitli bursların yardımıyla yükselerek yeni yeni ağırlık kazanmaya başlayan, ama sonunda önemli konumların hâlâ zenginlerin tekelinde olduğunu anlayan bir toplumsal grubu temsil ediyordu.

Amis genellikle, benzer bir toplumsal hoşnutsuzluğu dile getiren Öfkeli Kuşak yazarları içinde sayılır. Şair kimliğiyle, bazılarınca “The Movement” (Akım) olarak adlandırılan bir grubun temsilcisidir. 1956’da New Lines (Yeni Dizeler) adlı bir antoloji yayımlayan bu grubun üyeleri, deneysellikten ve gösterişli temalardan kaçınan iddiasız şiirler yazmışlardır. Amis Londra Kenti Okulu ile 1949’da lisans diplomasını aldığı St. John’s College’ da (Oxford) öğrenim gördü. II. Dünya Savaşı sırasında Kraliyet İşaret Birliği’nde teğmen olarak görev yaptı. 1949-61 arasında Galler’de, ingiltere’de ve ABD’deki çeşitli üniversitelerde dersler verdi.

Amis’in ikinci romanı That Uncertain Feeling (1955; O Belirsiz Duygu) 1962’de Only Two Can Play (Yalnızca İki Kişi Oynayabilir) adıyla filme alındı. Yazar, bu romanında da, gene bir karşı kahramanı işliyordu. Portekiz’e yaptığı bir gezinin izlenimlerini I Like It Here (1958; Burasını Seviyorum) adlı romanında dile getirdi. One Fat Englishman (1963; Şişman Bir İngiliz) adlı romanında ise ABD’de ders verdiği yıllardaki gözlemlerini aktardı.

Sonraki romanlarında, değişik vurgularla genellikle cinsel konulara ilişkin ahlaki sorunları işledi. Bunlar arasında Take a Girl Like You (1960; Kendin Gibi Bir Kız Al), The Anti-Death League (1966; Ölüme Karşı İttifak), I Want It Now (1968; Onu Şimdi İstiyorum), The Green Man (1969; Yeşil Adam), Girl, 20 (1971; Kız, 20), Jake’s Thing (1979; Jake’in İşi) sayılabilir. Amis, yaşlanmanın yarattığı korku ve acıları keskin bir mizahla işlediği 16. romanı The Old Devils (İhtiyar Şeytanlar) ile 1986’da Booker Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Yazarın Türkçede Ege’deki Ejder (1970) adlı bir yapıtı yayımlanmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir