Knut Hamsun Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Knut Hamsun Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

knut-hamsun
(4 Ağustos 1859, Lom, Norveç – 19 Şubat 1952, Grimstad, Norveç)

Ünlü bir Norveçli yazardır. Fakir bir ailenin çocuğu idi. Küçük yaşta hayatını kazanmak için çalışmak zorunda kaldı. Ancak okuma-yazmayı öğrenecek kadar öğrenim yapabilmişti. On dokuz yaşında bir ayakkabıcının yanında çıraklık ederken yazı yazmaya başladı. On yıl çeşitli işleri geçimini sağlayıp bir yandan da kültürünü artırmaya çalıştı. Bir kere de Amerika’ya gidip orada çalışmayı denedi. Bu arada Chicago’da otobüs biletçiliği yapmaya başlamıştı. Fakat yolculara bilet verecek yerde roman okumaya dalıp işini unutunca kovuldu.

Yıllarca süren bu köksüz hayat Knut Hamsun’a pek çok şey öğretmişti. Fakir insanların nasıl yaşadıklarını, dertlerini, sevinçlerini iyi biliyordu. Doğaya ve insanlığa karşı sonsuz bir sevgi besliyordu. 1888’de «Açlık» adındaki romanı Danimarka’da yayınlanan dergilerden birinde tefrika edildi. Daha ilk sayılarda eser geniş ilgi toplamıştı. Knut Hamsun bu romanı sayesinde devrinin tanınmış yazarları arasına giriverdi.

Knut Hamsun’un eserlerinde Nietsche ile Strindberg’in etkileri açıkça görülür. Yazar ruh tahlillerine fazla önem verir. Eserlerinin hemen hepsinde kendisinden bahseder, göçebelik günlerinin maceralarını anlatır. «Açlık» tan sonra en çok beğenilen iki eseri «Toprağın Gelişmesi» ile «Kuyudaki Kadın» dır. Yazar 1920’de Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır.

knut hamsunGençlik yıllarını gayet hareketli geçiren Knut Hamsun yaşlandıkça sessizlikten, yalnızlıktan hoşlanmaya başlamıştı. Noerhomen adında küçük bir balıkçı kasabasına yerleşti, yıllarca orada oturdu. Çalıştığı zamanlar hiç kimsenin yüzünü görmek istemezdi. Bu yüzden, yazı yazmaya başlayacağı vakitler evini bırakır, bir otel odasına kapanırdı. Yetmiş yaşına bastığı gün Norveç Edebiyatçılar Derneği kendisine bir gümüş kupa hediye etmek istedi. Fakat yazar böyle şeylerden hiç hoşlanmıyordu. Dernek üyelerine kupayı başkalarına vermelerini rica etti.

Norveç’in Alman işgali altında olduğu yıllarda Knut Hamsun’un Almanlar’dan yana konuşması yazarın itibarını biraz düşürmüştü, hatta vatana ihanet suçundan yargılanması bile istendiyse de artık yaşı çok ilerlemişti, kendi haline bırakılmasını isteyenler çoğunluktaydı. Yazarı yalnızca para cezasına mahkûm ettiler. 1947’deki bu olaydan sonra Knut Hamsun ancak beş yıl daha yaşadı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir