Kont von Molke Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kont von Molke Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kont von MolkePrusyalı ünlü bir askerdir. Otuz yıl Prusya genel kurmay başkanlığında bulunmuştur. XIX. yüzyılın son yarısında yetişen en büyük strateji dehası sayılır.

Moltke Mecklenburg’da doğdu. Eski bir Alman ailesinden olan babası, Napolyon Savaşları’nda varını yoğunu kaybetmesi üzerine Danimarka uyrukluğuna geçmişti. Moltke, Kopenhag’daki Kraliyet Askeri Akademisinde okudu, 1818’de subay olarak Danimarka ordusuna katıldı. Dört yıl sonra Prusya ordusuna geçti, 1832’de Prusya genel kurmayı dairesinde görev aldı.

1835’te İstanbul’a gelen Moltke, Osmanlı hükümetinin hizmetini girdi. İstanbul’da iki yıl kalarak Türkçe öğrendi. Yenilikler yapmak için çalışan II. Mahmut Moltke’ye çok değer veriyordu. Rumeli seyahatinde onu da yanına aldı. Moltke 1838’de Mısırlı Mehmet Ali Paşa’ya karşı yapılan sefere müşavir olarak katıldı. 1839’da bu görevden istifa etti, aynı yıl II. Mahmut da öldüğü için Berlin’e döndü. Prusya ordusunda devamlı olarak çalışmaları sonunda 1858’de Genel Kurmay Başkanlığı’na yükseldi.

Moltke son derece ileri görüşlü büyük bir askerdi. Genel kurmay başkanı olarak, 1864’te Danimarka, 1866’da Avusturya, 1870’te Fransa ile olan savaşları yönetti. Bu savaşların hepsinde de kesin başarı kazandı. Söylendiğine göre, bir gece yarısı, subayın biri onu uykudan uyandırarak Fransa – Prusya savaşının başladığını söyleyince, Moltke hemen çekmecesini açmış, önceden hazırladığı savaş planlarını çıkarmıştır. Gerçekten bu savaş Moltke komutasındaki orduların büyük başarısı ile sonuçlandı, 1870 eylülünde Fransız orduları Sedan’da bozguna uğratıldı. Bir ay sonra da Metz’in düşmesi, Prusya ordularının Paris’e girmesi üzerine Moltke’ye, Mareşallik rütbesi ile birlikte, Kont unvanı da verildi. Moltke 1888’e kadar genel kurmay başkanlığında kalmıştır.

Moltke’nin yeğeni olan Helmuth von Moltke (1848-1916)’de 1906’da Alman Genel Kurmay başkanı olmuş, 1914 sonunda Alman ordusunun Marne Savaşı’nda Fransa’yı düşürememesi üzerine görevinden alınmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir