Kral Offa Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kral Offa Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (ö. Temmuz 796), 757-796 arasında Mercia kralıdır. İngiltere’nin güneyinde Anglosakson dönemin (İS 5-11. yy) en güçlü krallıklarından birini kurmuştur.

Mercia’lı bir hükümdar ailesinden geliyordu. Kuzeni Aethelbald’ın (hd 716-757) öldürülmesi üzerine başlayan iç savaş sonunda iktidarı ele geçirdi. Mercia’nın içinde ve çevresinde yer alan birçok küçük krallığı kendine bağlayarak İngiltere’nin bugünkü Yorkshire’ın güneyinde kalan kesimini tek bir yönetim altında birleştirdi. 796’da Frank kralı Charlemagne ile bir ticaret antlaşması imzalayan Offa, Papa I. Hadrianus’la da dostça ilişkiler kurdu. Bu ilişkinin sonucunda Offa papanın İngiliz kilisesi üzerindeki denetimini artırmasına izin verirken, papa da Offa’nın Lichfield’de bir başpiskoposluk kurmasını kabul etti. Böylece Mercia kilisesi Canterbury başpiskoposunun egemenliğinden kurtulmuş oldu.

Offa topraklarının sınırlarını Wye Irmağına kadar genişlettikten sonra Offa Şeddi olarak bilinen savunma setiyle koruma altına aldı. Mercia ile batıdaki Gal yerleşmelerini birbirinden ayıran bu set günümüzde de ayaktadır. Offa hükümdarlığı sırasında üzerinde kralın adı ve unvanıyla birlikte sikkelerin kalitesinden sorumlu olan kişinin adının da yazılı olduğu yeni metal paralar bastırdı. Offa’nın para basımında temel aldığı ilkeler İngiltere’de birkaç yüzyıl boyunca uygulandı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir