Kubilay Asteğmen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kubilay Asteğmen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Kubilay Asteğmen (1906 – 23 Aralık 1930)

Yedek subaylığını Menemen’de yaparken bir yobaz isyanını dağıtmaya gittiği sırada devrim uğrunda düşen genç bir Türk öğretmenidir. Menemen’de bir anıtı vardır; Bursa’da da adına bir taş dikilmiştir,

Mustafa Fehmi Kubilay 1906’da İzmir’de doğdu. İlk öğrenimini Antalya Nümune Mektebi’nde yaptıktan sonra oradaki öğretmen okulunun üçüncü Sınıfına kadar okudu, bu okulun kaldırılmasından dolayı İzmir Muallim Mektebi’ne geçti. Devrim tarihimize geçen «Kubilay» adını, bu okuldayken aldı İzmir Muallim Mektebi’nin son sınıfında, bu okuldan ayrılarak Bursa Muallim Mektebi’ne geçti, 1926’da buradan bir ilkokul öğretmeni olarak mezun oldu.

Kubilay, Menemen’de yedek subaylığını yaparken, 23 Aralık 1930’da ayaklanmak üzere toplanan yobazları tek başına dağıtmak istedi. Onlara karşı koyduğu sırada yobazların bir kurşunu ile vuruldu. Yaralandıktan sonra Kubilay’ın başını asiler bir testereyle hunharca kestiler, kanlar içinde, isyan bayrağının kargısına taktılar.

Kubilay, Türk devrimini gericilere karşı koruyabilmek uğruna şehit olduğu zaman 24 yaşındaydı. Devrim tarihimize «Menemen Hâdisesi» adı ile geçen bu olayın ele başları sonradan yakalanarak, Kubilay’ın başının kesildiği yerde idam edildiler.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir