Leland Ossian Howard Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Leland Ossian Howard Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 11 Haziran 1857, Rockford, Illinois – ö. 1 Mayıs 1950, Bronxville, New York, ABD), ABD’li entomologdur. Böceklere karşı biyolojik mücadele konusundaki deneyleri ve entomoloji (böcekbilim) alanında çeşitli öncü uygulamalarıyla ünlüdür. Ayrıca taksonomi çalışmalarıyla da tanınan Howard, karınca, arı gibi böcekleri kapsayan Hymenoptera (zar-kanatlılar) takımından 47 asalak cinsini ve Harrison G. Dyar ile Frederick Knab’ın katkısıyla 20’yi aşkın sivrisinek türünü tanımlamıştır.

Ithaca’daki Cornell Üniversitesi’nde döneminin önde gelen entomologlarından John Henry Comstock’ın öğrencisi oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra ABD Tarım Bakanlığı Böcek Dairesi’ne girdi. 1894’te bu dairenin başkanlığına getirildi ve görevde kaldığı 30 yılı aşkın süre içinde, bu alanda dünyanın en önemli uzmanlarında biri oldu. Böceklerin yol açtığı zararlara karşı mücadele çalışmalarının yanı sıra tıbbi entomoloji alanındaki araştırmalara da öncülük etti. Bu sonucunda karasineğin, birçok hastalığın taşıyıcısı olduğunu kanıtladı.

Bini aşkın bilimsel makale ve kitap yayımlayan Howard’in en önemli yapıtları, Insect Book (1901; Böcek Kitabı), The House Fly (1911; Karasinek), Mosquitoes of North and Central America and the West Indies (1912-17. H. G. Dyar ve F. Knab’la birlikte, 4 cilt; Kuzey ve Orta Amerika ile Batı Hint Adalarında Yaşayan Sivrisinekler) ve A History of Applied Entomology’dir (1930; Uygulamalı Entomoloji Tarihi).

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir