Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir

Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir

TolstoyDünyaca ünlü Rus yazar. 1828 ile 1910 yılları arasında yaşamıştır.. Başlangıcı I. Petro dönemine kadar uzanan (14. yüzyıl) eski ve köklü bir ailede, büyük toprak sahibi babasının yurtluğunda (Moskava’ya 150 km) doğdu. Özel eğitmenler tarafından büyütüldü, küçük yaşta anasız, babasız kalınca üç ağabeyiyle birlikte halalarının özenine bırakıldı.

Çocukluk etkisi dinsel eğitim oldu. Bütün ruhsal gelişimine karşın sonuna kadar bu etkiyi içinden atamadığı eserleriyle yaşam eylemlerinden bellidir. İlk gençlik yıllarında (1840) Kazan sosyetesinde yer almış başka bir halasının yanında kaldı. 1843’te girdiği Kazan Üniversitesi’nde ilk seçimi olan doğu dilleri ağır geldiği için hukuka geçti. Orayı da tamamlamadan aile yurtluğuna döndü (1847). Bine yakın toprak kölesinin (serf) çalıştığı aile çiftliğinde insanca düzeltimler yapmak istedi, gençliğinin coşku ve haz dolu yaşam isteği bunu engelledi. Başkente (Petersburg) yaptığı sayısız gezi, delidolu savrukluğuyla onu bir süre oyaladı. Yine de içindeki vicdan sesi, o günden tutmaya başladığı günlüğüne yansıdı. Ağabeylerinden birinin görevli olduğu Kafkasya’ya yaptığı yolculuk ilk bilinçlenmesi oldu (1851).

Sınavla astsubaylık hakkı kazanıp orduya katıldı, savaşlara girdi, içindeki sonsuz edebiyatçılık yeteneği ilk ürünlerini burada verdi. Destvo (Çocukluk) Bu özyaşamsal dizi öteki iki ürünle Otroçestvo (İlk Gençlik) 1854, Yunost (Gençlik) 1855 ile Bir Hayatın Dönemleri başlığı altında bütünleşecektir. Katıldığı Kırım Savaşı sonunda (1856) Petersburg yaşamını yeniden denedi. 1857’de ilk Avrupa gezisine çıktı. Bu yılları Batı dünyasında görüp yurduna uygulamak istediği yeni, güzel, gerekli kurumlarla gençliğinin savruk rüzgarları arasında gidip geldi. Bir yandan yurtluğunda köylü çocukları için çağdaş okullar açtırmaya çalışırken, bir yandan sık sık yinelenen batı gezilerine çıktı (1860). Bu tedirgin dengesizlik Anna Karenina romanına ayrı bir ara bölüm olarak ekleyeceği mutlu bir rastlantıya, çok umutlu bir evliliğe dönüştü. Sonia Andreyevna Bes ile evlendi. 13 çocukla bu evliliğin ilk yılları ona yaşamının en verimli dönemini getirdi. Kazaklar (Kazaki) 1863, Sevastopolskiye Rasskaziy (Sivastopol Anlatıları) 1868; Savaş ve Barış (Türkçeye ilk çevirisi Harp ve Sulh, Voyna i Mir), 1865-1869.

Napolyon’un Rus topraklarına yönelen saldırısı ona yurdunun büyüklüğü oranında zengin bir dokümanın birkaç soylu ailenin serüveni yanı sıra başkomutan Kutuzov’dan en basit ere kadar genişleyen bir insan kadrosunun romanını yazmak fırsatını verdi. Bu yaşlar sonrasında Tolstoy, varlık ve rahatlık içinde sürdürdüğü aile yaşamının dışında da sorunsallar olduğunu görmeye yeniden başladı. Anna Karenina (1875-1877) bu uyanış döneminin ürünü oldu. Tolstoy’un köylüler gibi giyinmek, kendi gereksinimlerini kendi karşılamak, emeği kutsayıp hazıra konmamak gibi eğilimleri ailesiyle arasını iyice açtı. Toprakları köylülerine bölüştürme niyetinde eşi ve çocuklarının karşı koymasıyla karşılaştı. Bu dönemde yayımlattığı birkaç düşün-deneme yazısı da kiliseyle arasını iyice bozdu, afarozlandı (Kritika Dogmatiçeskogo Bogoslaviya: Dogmatik İlahiyatın Eleştirisi; Tak Çuto Je Nam Delat?: O Halde Ne Yapmalıyız?; Tsarstvo Boji-ye Vhutri Vas: Tanrı’nın Hükümranlığı Sizin îçinizdedir), 1901.

Bu sınıra gelmeden önce yazdığı eserler: İvan İlyiç’in Ölümü (Smert İvana İlyiça) 1884-1886, Kröyçer Sonat (Kreytserova Sonatı) 1888, Usta ve İşçi (Horzayin i Rabotnik) 1895, Hacı Murat (1896-1904), Diriliş (ilk çevirisi Bâsiilbâdelmevt; Voskreseniye) 1899, Serj Baba (Otets Sergiy) 1911-1912.

Tolstoy tiyatroyu da denemişti: Vlast Tmi (Karanlığın Kudreti) 1886, Jivoy Trup (Yaşayan Ölü) 1900. Aradığı ruh dirliğini bulabilme özlemiyle evinden ayrıldı (10 Kasım 1910), 80 yaşını aşkın yorgun bedeni, Rusya soğuğuna yenildi, bugün adını taşıyan tren istasyonunda -istediği yalnızlıkta- öldü (20 Kasım 1910).

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir