Louis Daguerre Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Louis Daguerre Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Louis-Jacques-Mandé Daguerre (November 18, 1787 – July 10, 1851)

Daguerre Fransa, Cormeilles-en-Parisis de doğdu. İlk Fransız panoramik ressam Pierre Prevost’un yanında, mimarlık, tiyatro tasarımı ve manzara resimi alanında çıraklık yaptı. Tiyatro ilüzyonu alanında yeteneklerini son derece geliştirdi ve 1822 Temmuzunda Paris’te açılan Diorama’yı yaratmıştır.

1822’de Joseph Nicéphore Niépce Heliograph diye bilinen dünyanın ilk kalıcı fotoğrafını yaratmıştı. Bundan 3 yıl sonra Daguerre ile birlikte çalışmaya başladılar ve dört yıl boyunca beraber çalıştılar. Niepce 1833 de aniden öldü.

Daguerre 7 Ocak 1839’da Fransız Bilimler Akademisinde üzerinde yıllarca çalıştığı dagerreyotipiyi tanıttı. 19 Ağustos 1839’da buluş Fransız hükümetince tüm dünyada kullanıma serbest olarak açıldı.

Dünyanın İlk Fotoğrafları İçin Tıklayın

Niepce’nin oğlu ve Daguerre icadının özgürce paylaşılması sonucu hükümet tarafından emekli maaşına bağlandı. Daguerre, 10 Temmuz 1851’de kalp krizi sonucu Bry-sur-Marne (Paris’ten 12 km uzakta) öldü. Orada bir anıt mezarı bulunmaktadır.

Daguerre’nin ismi Eyfel Kulesi’nde yazılı olan 72 isimden biridir.

Yukarıdaki fotoğraf Negatif kullanmadan direkt pozitif baskı olarak yapılmıştır. Buna daguerreotype deniyor. Bu teknik Fransız kimyacı Louis Daguerre tarafından bulunmuştur. 1837 de yapılmış.1839 da Fransız hükümeti patentini aldı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir