Lucius Annaeus Seneca Hayatı

Lucius Annaeus Seneca Hayatı

SenecaSENECA Lucius Annaeus, Latin yazarı (İspanya/Cordoba İÖ 4-Roma İS 65). Retorik ve felsefe öğrenimi için genç yaşta Roma’ya gitti, başkentin ünlü hocalarının (stoacı Attalus, Pytogorasçı Fabrianus ve Sotoio) derslerini izledi, bu dönemde bile mizacının onu yönelttiği bir çile evresinden geçirdi kendini, parlak bir öğrencilikten sonra avukat oldu, questor’luk elde etti. Senato üyesi olarak etkili konuşmalarıyla öne çıkınca haset yarattığı düşünülür. İmparatorluk dünyasının karışık politik çatışmaları içinde suçlanarak Korsika’ya sürüldü. Felsefeyle ilgili yazı ve bildirilerini bu dönemde hazırladığı kabul edilir. Başkente dönünce ilerde imparator olacak Neron’u yetiştirmekle görevlendirildi, o imparator olunca da konsüllüğe yükseltildi (57). Çilekeşliğinin ikinci evresi yalnızlık köşesine çekildiği 62 sonrasındadır. Varlıklı bir yaşamın zevk dolu çeşitliliğini sürdüren, ara sıra kendini bütün hazlardan yoksul bırakan bir çileye boyun eğen Seneca’nın kişiliğinde birçok çelişkinin varolduğu konusunda ısrar edilir. Bir komploya karıştığı savıyla Neron’ un ölüm buyruğuna uyup damarlarını keserek bilerek canına kıyışı, Stoacı ahlakına olduğu kadar Roma’nın sonsuz iktidar gücüne de bağlı bulunmalıdır. Büyük bölümü yitirilmiş olan eser toplamı çeşitli ve renklidir.

Elde bulunan 12 felsefe yazısı: De Clemantia (Acıma Üstüne), de Beneficiis (İyilik Üstüne), De Providentia (İnayet Üstüne). De Tranqxuilitate Animi (Ruhun Dinginliği Üstüne), De Brevitate Vetae (Yaşamın Kısalığı Üstüne), Consolatio ad Helviam Matrem (H.Anaya Avuntular), Consolatio ad Marciam (Marcia’ya Avuntular), Consolatio ad-Polybium (Polybus’a Avuntular), De İra (Öfke Üstüne), Epistulae Morale s ad Lucilium (Lucillus’a Ahlâk Mektupları).

Yitirilmiş olan şiirleri, söylevleri ve öteki bilimsel eserlerinden başka elde olan dokuz trajedi: Troades (Troyalılar), Medea, Phaedra, Thyester, Oedipus, Agamemnon, Hippolytos, Hercules, Hercules Furens (Öfkeli Herakles).
Nesir-nasım karışık bir mizah eseri: Apocolocyntesis ya da Ludus de Morte Claudii (İmparator Claudius’un Kabaklaşması).
Yedi kitaplık bilimsel araştırma: Quaestiones Naturales (Doğa Sorunları) vb.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir