Ludovico Ariosto Hakkında Bilgi

Ludovico Ariosto Hakkında Bilgi

AriostoAriosto Ludovico İtalyan şairdir. 1474 yılında Reggio Emilia’da doğmuş 1533 sensinde Ferrara’da hayata gözlerini yummuştur. Babasının isteğiyle hukuk öğrenimine başladı, on kardeşin en büyüğü olduğu için babasının ölümünden sonra ailesinin geçim sorumluluğunu yüklendi (1503). Floransa’da tanıdığı güzelliğiyle ünlü Alessandra Benucci’ye büyük bir aşkla bağlandı ve 1527’de gizlice evlendi. Taşradaki Garafagnana’ya yönetici olunca (1522) işini titizlikle yürüttü ömrünün son yıllarını Ferrara’da o kadar özlediği şiirlerinde yücelttiği, iyi betimlemelerle anlattığı kendi evinde çocuklarıyla birlikte mutlulukla geçirdi.

Ariosto şair olarak yedi satire (taşlama) yazmış özel yakınları, günlük duyguları, yaşamınm değişken aşama-larıyla bunlara kişisel birer mektup içtenliği kazandırmıştır (1517-1525). Latin sanatçılar Plautus ve Terentius izinde yarattığı komedilerde yüksek bir başarı düzeyine erişemez. La Cassaria (Çekmece) 1508, I Suppositi (Düzmeceler) 1509, İl Negromante (Ruh Çağırıcı) 1520, La Lena (Çöpçatan) 1529, I Studenti (Öğrenciler) 1524, yarım kalan bir iki eserini kardeşi Gabriele ve oğlu tamamlayarak ölümünden sonra yayımladılar. Ariosto’yu ölümsüzleştiren başarı ömrünün olgunluk döneminde en az on yılını yazılmasına ayırdığı büyük destansı epik şiir Orlando Furioso’dur (Öfkeli Orlando) 1506-1516. Daha önce de işlenmiş olan bir konuyu şiirin gücüyle yüceleştiren Ariosto, M. Boiardo’nun anlattığı bu şövalye aşkını başka ilişkilerle de zenginleştirerek 46 şarkılık bir büyük esere dönüştürdü.

Zamanın siyasal ve dinsel çatışmaları içinde gelişen Orlando-Angelique aşkı, yer yer kıskançlık ve tutku sınırlarını aşan bu şövalyelik ülküsü, roman öncesi dünyanın en büyük şiirsel öyküsü oldu. Çıkışını izleyen 70 yıl içinde tüm Avrupa dillerine çevrildiği gibi yalnızca İtalya’da 150’nin üstünde basımı yapıldı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir