Lukretius Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Lukretius Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Titus Carus Lukretius Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında Ünlü şair Lukretius hayatı, biyografisi, şiirleri ve eserleri hakkında bilgi.

LukretiusLukretius; Latin şairidir (Roma 10 95-ay.y. 55).

Ailesi, öğrenimi, yaşamı, kimliği ve kişiliği üzerine dilden dile geçen her şey hemen hemen birer sanıdır kesinlik taşımaz. Elde bulunan eserlere göre, Yunanistan’a uzunca bir gezi yapıp oranın kültür kaynaklarından gereğince yararlandı. Günlük politikaya ve çatışmalara katılmadığı bilindiğine göre 43 yaşında canına kıymış olması kolayca açıklanamaz; bazı yorumcular, bunun da sonradan Hristiyanlar tarafından yakıştırıldığı kanısındadırlar. Ele geçen tek eseri (De Natura Rerum: Doğa Üstüne, Eşyanın Tabiatı Hakkında, dilimizde basıldığı adıyla Evrenin Yapısı felsefe tarihlerinde “Nesnelerin Doğası Üzerine”, 1974). Yunan düşünürleri Demokritos (10-5. yüzyıl) ve Epikuros (İÖ 341-271) doğrultusunda öğretici (didaktik) bir düşünce (felsefe) şiiridir; bu bitmemiş eserin Cicero‘nun (İÖ 106-43) emek ve dikkatiyle düzeltilip sunulduğu da söylenir. 7.415 dizelik bu altı bölümlük eser, yüzyıllarca unutulduktan sonra 1417’de ele geçti, özgür düşüncenin gelişimindeki etkisi yüzünden hem övüldü hem yerildi. Epikuros’tan bir çeviri değil, onun temel düşüncelerinin şiirsel ve özgür yorumu olan Natura Rerum, Tanrıça Venüs’e bir övgüyle başlar, insanı kör inançlardan kurtulma yönündeki amacını açıklar.

Epikuros fiziğinin –Demokritos‘a dayalı- atom yapısını açıklar, dinsel inançları sarsar, bel bağlanan sapık tutumlara örnek olarak Iphigenia’nın kurban edilişini hazırlatır. Atomların eylem ve bileşimleri 1., 2. kitap: Mikrokosmos; 3. ve 4. kitaplar, ruh, beden, düşünce ve aşkın doğuşu insanın doğması; 5. ve 6. kitap dünyanın yaratılışı, doğa olayları, evrim kuramı Makrokosmos. Böylece ilkçağ sanatçısı daha, Rönesans’ın geçmişe bakışıyla ortaçağın karanlığından ötede yararlı bir aydınlık yaratır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir