Lyndon Baines Johnson Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Lyndon Baines Johnson Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Lyndon JohnsonLyndon Baines Johnson;Amerika Birleşik Devletleri’nin 36. devlet başkanıdır (Teksas/Johnson City 1908-ay.y. 1973).

Teksas State Teachers College’ı (San Marcos) 1930’da bitirdi. Politikaya girerek 1931’de senatör Sam Prayburn’ün sekreteri oldu. Washington’da birçok üst düzey yönetici ve politikacının yakın dostluğunu kazandı. 1937’de Teksas senatörü olarak başkan Rosevelt’in New Deal (Yeni Atılım) tasarısını içten destekledi. 1941’de Teksas Demokratlarının, Roosevelt yanlısı ve karşıtı diye ikiye bölünmeleri yüzünden adaylığını koyduğu senatörlüğü Başkan’ın açık desteğine karşın yitirdi. Aynı yıl donanmaya katılıp Pasifik Savaşı’nda gösterdiği beceri nedeniyle General McArthur’dan “Gümüş Yıldız” madalyası aldı. 1948’de Teksas’ tan senatör seçildi. 1951’de Senato, Demokrat Parti grubu denetçiliğine, 1953’te parti liderliğine seçildi. 1954 Kongre seçimlerinde yönetimindeki Demokratları, çoğunluk partisi durumuna yükseltti. 1955’te aşırı çalışma nedeniyle geçirdiği kalp krizi onu bir süre Washington’dan uzak tuttu. 1960 Başkanlık Seçimleri’nde Kennedy’nin yanında yer aldı, başkan yardımcılığına getirildi. 1963’te Dallas’ta Kennedy’ nin öldürülmesi üzerine başkan oldu. Kennedy’nin tasarladığı programı yürürlüğe koyarak ilk aşamada Vergi İndirimi Yasası’m Kongre’den geçirip bu görevdeki en büyük başarısını elde etti. 1964 Seçimleri’nde büyük bir çoğunlukla yeniden başkan seçildi. 1965 Seçimleri’nde Demokrat Parti ezici bir çoğunlukla yeniden Kongre ve Senato’ da yerini alınca, 1935’ten bu yana bekletilen birçok sosyal içerikli yasayı onaylattı. 1965’te Kongre’den yetki alarak Vietnam Savaşı’nı başlattı. 1966′ da 400 bin aşan birlikler, Vietnam’da sonu gelmez korkunç savaşta, Çin ve Sovyetlerin yardımıyla güçlenen Vietkong gerillalarıyla kanlı çarpışmalar yaptı. Aynı yıl Dominik Cumhuriyetinde 1962’de başkanlıktan devrilen Juan Bosch ayaklanınca ülkeye müdahale etti. İçerde Vietnam’daki savaşa karşı öğrenci gösterileri yaygınlaştı. 1968’de 500 bini aşan ABD Ordusu’ nun Vietnam’da sonuç alamaması ve hızla artan tepkiler üzerine Kuzey Vietnam’ı bombalamayı durdurdu. Kongre’nin desteğini yitirmesi kaçınılmaz sonu getirerek 1969’da başkanlığa adaylığını koymadı. 1971’de anılarını Üstünlük Noktası adıyla yayımladı.

Johnson, Türkiye’nin 1964’te Kıbrıs olayları nedeniyle gemilerini Kıbrıs açıklarına gönderdiği sırada, dönemin başbakanı olan İsmet İnönü’ye gönderdiği mektup nedeniyle özel olarak tanınır. Türk-ABD ilişkilerini zedeleyen tehdit dolu bu mektuba İsmet İnönü 13 Haziran 1964’te de Washington’a giderek Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir dönemin başlamasını sağladı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir