Machiavelli Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Machiavelli Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Machiavelli

Niccolò (3 Mayıs 1469, Floransa, İtalya – 21 Haziran 1527, Floransa, İtalya)

Ünlü bir İtalyan devlet adamı ve yazarıdır. Floransa’da doğdu. Otuz yaşından sonra siyaset alanında kendini göstermeye başladı. O zaman dış siyaseti idare eden «Onlar Kurulu» na 1498’de genel sekreter seçildi. Koyduğu bir kural dolayısı ile şöhret kazandı: «Gaye, vasıtayı meşru kılar». Maksada ulaşmak için her çareye başvurmak, Machiavelli’nin olduğu kadar, ona uyanların da kuralı oldu. Onlar dostluk, sevgi, bağlılık, merhamet gibi insanlık duygularının hiçbirini, varılacak hedef için bir engel saymıyorlardı. Machiavelli de, hayatında bu kurala uyarak yükseldi, tarihe de, hilenin, zalimliğin, kurnazlığın, bencilliğin örneği diye geçti.

Bazı yazarlar onu yalnız İtalya söz konusu olunca böyle hareket eden, memleket menfaatini her şeyin üstünde tutan gerçek bir yurtsever olarak tanıtırlar.

Machiavelli, siyaset adamı olduğu kadar, bir yazardı da. 1512’de, «Onlar Kurulu»ndan çıkarılınca yalnız eser yazarak geçindi. 13 yıl süren bu devrede şiir, tiyatro siyaset kitapları yazdı. En tanınmış eseri «Il Principo» (Prens)tir. Bu eserinde devlet idaresi hakkındaki düşüncelerini anlatır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir