Madame Roland Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Madame Roland Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

madame roland(17 Mart 1754 – 8 Kasım 1793)

Fransız İhtilâli’nde büyük payı olan bir kadın yazardır. Paris’ te doğdu, gene Paris’ te giyotinle başı kesilerek öldürüldü.

Gençliğinde ki adı Jeanne-Manon Phlipon olan Madame Roland, iyi bir eğitim görmüş, bu arada edebiyata merak sarmıştı. Kendisi gibi ihtilal’in liderlerinden olan Jean Roland de la Platiere ile evlendikten sonra siyasette daha faal bir rol oynadı, ateşli bir Cumhuriyetçi olarak ortaya atıldı. Kocası ile birlikte «Jirondenler» denen Cumhuriyetçiler’in safında yer aldı, dikta rejimine gitmek isteyen aşırı ihtilalcilerle savaşmaya başladı.

Jirondenler 1791’den 1793 başlarına kadar kuvvetliydiler. Madame Roland, bu devrede zorlu bir politikacı ve yazar olarak Danton’a, Robespierre’e, Marat’ya çatmaktan, onları Cumhuriyeti yıkmak isteyen birer diktatör gibi göstermekten geri kalmadı. Danton’un araya girmesine rağmen Robespierre, Jirendenleri tevkif ettirince, Madame Roland da, bir süre hapisten sonra giyotinle idam edildi.

Madame Roland’ın «Hâtıralarım» adında bir kitabı vardır. «Hürriyet, senin adına na cinayetler işleniyor!» sözü onundur, bunu ölümünden az önce söylemiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir