Manet Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Manet Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

(23 Ocak 1832, Paris, Fransa – 30 Nisan 1883, Paris, Fransa)

Ünlü bir Fransız ressamıdır. Çocukluğunda ailesinin isteğini yerine getirmek üzere, denizci olmuştu. 1848′ de bir okul gemisiyle denize açıldı. İçinden, gezdiği yerlerin resmini yapmak geliyordu. Paris’e dönünce ressam Thomas Couturier’in atelyesine yazıldı. Daha sonra tek başına çalışmaya başladı. Tintoretto, Tiziano, Velazquez’e hayrandı. Tabiat karşısında da resim yapıyordu.

1863’te yaptığı bir resmi Sergi’ye kabul etmediler. O da, başka ressamlarla birlikte «Sergi’den Geri Çevrilenler» sergisini açarak, bugün pek tanınmış olan «Kır Yemeği» tablosunu halka gösterdi. Bu tabloda, iki adam görülüyordu. Eski mitoloji konularında çıplak kadını hoş gören devrim anlayışı, buradaki çıplakları iyi karşılamadı. Manet mahkemelere kadar düştü. Ondan sonra yaptığı «Olimpia» adlı çıplak kadın resmi üzerine de zamanın en ileri gelen eleştirmecileri ressamı alaya aldılar, eserine hakaretler yağdırdılar. Manet bunlara aldırmadı. Çevresine toplanan Monet, Degas, Sisley, Pissarro, Renoir gibi ressamların «empresyonist» akımını destekledi.

Edouard Manet, gayet duygulu, çok sağlam bir bilgiye dayanan eserler vermiştir. Kompozisyon bilgisi eşsizdir. Resimlerinde en göze çarpan unsur, insancıl olmak, yaşama sevincini duyurmaktır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir