Marcello Malpighi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Marcello Malpighi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Marcello MalpighiMarcello Malpighi; İtalyan fizyologu ve anatomicisidir (Crevalcore 1628-Roma 1694).

Bologna Üniversitesi’nde tıp ve felsefe öğrenimi gördü (1653). 1656’da aynı yerde ders vermeye başladı. Aynı yıl atandığı Pisa’da dört yıl çalıştıktan sonra, Bologna’ya geri döndü. 1662’de gittiği Messina Üniversitesi’nde yine dört yıl profesörlük yaptıktan sonra, eski görevini sürdürdü. 1691′ de Roma’da Papa XII. İnnocentius’un özel doktoruyken öldü.

En önemli çalışması, ilk kez hayvan ve bitki yapılarında mikroskobik incelemeler yaparak önemli bulgular elde etmesi oldu. İlk kez 1661’de kurbağa akciğerlerinde en küçük atar ve toplar damarları birbirine bağlayan küçük boruları (sonradan kılcaldamar diye adlandırıldı) tanımladı. Bu buluş, William Harvey’in kan dolaşımı kuralını doğruluyordu. Sonraki araştırmalarında karım alyuvarlarını, böbrek ve dalağın (Malpighi) kapsüllerini, dilin pütürlü ve sümükdokulu (Malpighi) katmanlarının altında bulunan temel memebaşımsı duyumsal alıcıları (papillae) tanımladı. Piliç embriyonu üzerindeki araştırması betimsel embriyolojiye yön verdi. Bitki anatomisi, özellikle ağaç urları üzerindeki çalışmalarının bu alanda özgün yeri vardır. Ayrıca normal dokuların anatomisi ve fizyolojisiyle ilgili bilgi sağlamak amacıyla anormal ya da hastalıklı dokularının ve beden yapısının ayrıntılı incelemesinde diseksiyon (teşrih) yöntemi önderliği yaptı.

Başlıca eserleri: Dissectum epist de bombyce (İpekböceğinin Diseksiyonu) 1669, Anatomia plantarum (Bitki Anatomisi) 1672, De structura glandularum conglobatarum (Yuvarlak Bezelerin Yapıları) 1689, Opera posthuma, et vita a seipso scripta 1697.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir