Maria Theresia Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Maria Theresia Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında


MARİA THERESİA (13 Mayıs 1717 – 29 Kasım 1780)

Almanya imparatoriçesidir. İmparator VI. Karl’ın kızıdır. Babası ölünce, Habsburg hanedanından hiçbir prens kalmadığı için, 1740’ta hükümdar oldu; Bavyera ve Macaristan krallık tacı ile Avusturya arşidükalık tacını giydi. Yalnız, Almanya imparatoriçesi olamadı, çünkü Alman anayasası, kadınların imparatorluk tahtına oturmasına izin vermiyordu.

Maria Theresia, Lorraine dükası François (I. Franz) ile evlendi, onu imparator ilan etti. Böylece, yüzyıllar önce aynı atadan inmiş olan Habsburg ve Lorraine (Lothringen) hanedanları birleşmiş oldu. Ancak, bu durum, imparatorluk tacını Viyana’dan koparıp, Avusturya topraklarını paylaşmak isteyen öteki Alman devletlerinin işine gelmedi. Maria Theresia, Avusturya Veraseti ve Yediyıl Sşvaşları’nda, çok ümitsiz durumlara düşmesine rağmen, cesaretini kaybetmedi, imparatorluğunu dağıtmadan korudu.

Yalnız, Maria Theresia’nın karşısında Büyük Friedrich gibi zorlu bir hükümdar vardı. Prusya kralı Büyük Friedrich, Avusturya’dan Silezya’yı kopardı, imparatorluğu birçok yenilgiye uğrattı; Habsburglâr’ın yerine Hohenzollern hanedanını yükseltti. 1772’de Avusturya, Lehistan’ın birinci bölünüşüne katıldı, Rusya ile Prusya’dan daha büyük pay aldı. Maria Theresia, kızlarından Marie Antoinette’i, ileride Fransız Kralı olacak XVI. Louis ile evlendirerek, geleneksel düşmanı Fransa’yı da emniyet altına aldı.

Maria Theresia 40 yıl saltanat sürdü, 63 yaşında öldü. Yerine oğulları II. Joseph’le II. Leopold sırayla imparator oldular. II. Joseph, babası İmparator I. Franz’ın ölümü üzerine, annesinin hayatında Almanya imparatoru olmuştu. Annesinin son yıllarında devleti tamamen o idare etti, büyük ıslahat yaptı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir