Mark Twain Hayatı

Mark Twain Hayatı

Mark Twain (1835-1910)

Amerikan edebiyatının en tanınmış mizah yazarlarından biridir. Asıl adı Samuel Clements’tir. Fakir bir kasaba avukatının oğlu idi. 12 yaşındayken Hanibal şehrinin küçük gazetesine çırak olarak girdi. 17 yaşına kadar Missouri eyaletindeki bir çok gazetelerde çalıştı. Sonra Missisippi nehrindeki gemilerde miçoluk yaptı, dümenciliğe kadar yükseldi. Sonradan eserlerine geniş konular veren izlenimleri bitip tükenmez bu nehir gezilerinden edindi. Yazılarında kullandığı Mark Twain adını da gemicilerin iskandil ederken kullandıkları “mark twain” iki kulaç deyiminden almıştır.

1861’de iç savaş başlayınca Mark Twain de, kendisi gibi gençlerle birleşerek Kuzeyliler’le savaştı. Savaştan sonra altın arayıcılarına katılarak San Francisco’ya gitti. Maceralarla, yoksulluklarla geçen bu devreden sonra, yazarlığa heves etti. Califonian adlı dergide çıkan ilk yazıları büyük ilgi gördü.

Çoğu, çocukluk, gençlik anıları olan bu yazılar ince nüktelerle doluydu. Mark Twain, kısa zamanda bol para kazanmaya başladı. Yalnız, zenginlerin hayatına katılmaktan uzak kalıyor, halk arasında alışageldiği arayışı devam ediyordu. Hawaii adalarına, Avrupa’ya, Asya’ya geziler yaptı. Yazı ile birlikte, konuşma konferans şeklindeki mizah türünün de eşsiz temsilcisi halinde, hemen bütün Amerika’yı dolaştı. Hayatının son yıllarında ailevi felaketlerle karşılaştı. Arkasından iflaslara, altından kalkması zor borçlara sürüklendi. Avrupa’ya çekilip bütün gücü ile yeni eserler yazarak, borçlarını ödedi.

Amerika’ya döndüğünde, iyice kuvvetten düşmüş bulunuyordu. Bir süre Bermuda adasında dinlendi. Son günlerinin yaklaştığını anlayınca adadan ayrıldı. 74 yaşında Redding Stormfield’da öldü.

Mark Twain’in sade doğal bir anlatışı vardı. Olayları yapmacıklık katmadan olduğu gibi anlatırdı. Yormadan düşündüren, güldürürken düşündüren bir gerçekçiliği vardır. Çocukluk, ilk gençlik yıllarının biraz değiştirilmiş hikayesi olan Tom Sawyer’in Maceraları Amerikan edebiyatının klasik eserlerinin başında gelir. Dış ülkelerde bir gezi, Missisipi Üzerinde Hayat gibi büyük kitaplarından başka kısa yazılarının toplayan daha bir çok eseri vardır.

Mark Twain’in Eserleri

Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağa ve Diğer Öyküler (1867)
Saflar Yabancı Ülkede (1869)
Tom Sawyer’ın Maceraları (1876)
Bir Cinayet, Bir Sır ve Bir Evlilik (1876)
Prens Ve Dilenci (1881)
Küçük Prens ve Sokak Çocuğu / Prens ve Dilenci / Çalınan Taç (1882)
Missipi’de Yaşam (1883)
Huckleberry Finn’in Maceraları (1884)
A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court (1889)
Ekvatorun İzinde (1897)
Adem’le Havva’nın Güncesi (1904)

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir