Marquis de Lafayette Hayatı

Marquis de Lafayette Hayatı

Marquis de LafayetteMarquis de Lafayette;Fransız askeri ve politikacısıdır (Auvergne, şimdi Haute-Loire 1757-Paris 1834).

Zengin ve soylu bir ailenin oğludur. 1771’de katıldığı ordudan, askeri reformlar nedeniyle 1776’da ayrılmak zorunda bırakıldı. 1777’de bir gemi satın alıp İngilizlere kaşı bağımsızlık savaşı veren sömürgecilere yardım amacıyla Kuzey Carolina’ya gitti. Federal Kongre tarafından eylemsiz general unvanı erildi. George Washington ile karşılaşması yaşamında bir dönüm noktası oldu ve bu dostluk ömür boyu sürdü. Katıldığı birkaç çarpışmada, komutanlık becerisiyle sivrildi (1777). Washington ve Fransız birliklerinin de yardımıyla, İngiliz komutanı Lord Cornwallis’i birlikleriyle Yorktown’da teslim aldı. 1782’de Fransa’ya dönüşte kral onu St. Louise Haç madalyasıyla onurlandırarak generalliğe yükseltti. 1787’de Krallık Meclisi’ne seçildi. Kral XVI. Louis’nin isteğiyle Ulusal Muhafızlar’ın komutanlığına getirildi. Cumhuriyeti hiçbir zaman içine sindiremediğinden, monarşiye karşı sarsılmaz bir inançla kralın koruyuculuğunu yaptı, tüm meclis üyelerine ulusa, yasalara ve krala bağlılık andı içirerek politik güç ve ününün doruğuna ulaştı.

1791’de kalabalığa ateş açtırması üzerine halkın sevgisini yitirince, Auvergne’deki şatosuna çekilmek zorunda kaldı. Devrime karşıt tutumunun hesabım vermek üzere Paris’e çağrıldığı zaman, geleceği karanlık görerek 22 subayıyla Belçika’ya geçti (1792). Beş yıl çeşitli Avusturya ve Prusya hapishanelerinde kaldıktan sonra 1797’de Napolyon’un aracılığıyla serbest bırakıldı. Napolyon ona aylık bağladı. Napolyon’un düşüşü ve 1818 Bourbon restorasyonuyla Meclis üyeliğine döndü. 1824’te ABD Hükümeti’nin konuğu oldu. Kongre onu, para ve toprakla ödüllendirildi. Bağımsızlık Savaşı’nın generali olarak her eyalette saygı gördü. 1825’te Fransa’ya dönüp 1827’de yeniden Meclis üyeliğine seçildi. 1830’da Paris X. Charles’a karşı ayaklandığında, yine Ulusal Muhafızlar’ın komutanlığına atandı. Cumhuriyet için çok yandaş bulamayınca hiç sevmediği Louis Phillipe’in Fransa kralı olmasını sağladı. Yaşamının son yıllarında yoksul, ancak ün ve onur dolu, saygınlığını koruyan, ama çok eleştirilen bir politikacı olarak tarihe geçti.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir