Mehmet Ali Erbil Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Mehmet Ali Erbil Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

, 8 Şubat 1962 yılında İstanbul’da doğdu. Türkmen kökenli, Tiyatro ve sinema oyuncusu Sadettin Erbil‘in ikinci oğlu olan sanatçının, annesi Yurdagül Eken’in ikinci evliliği nedeniyle İstanbul’da başlayan ortaokul hayatı, Balıkesir’de devam etti ve Ankara’da bitti.

1970 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’ne yatılı olarak giren Erbil, 16 yaşındayken hocası Cüneyt Gökçer tarafından ‘’ oyunun başrolüne seçildi.

17 YAŞINDA İLK ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak başrolde En İyi Tiyatrocu Ödülü’nü kazandığında daha 17 yaşında olan Erbil, mezun olduktan sonra, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı.

Başta ‘Küheylan’ olmak üzere birçok oyunda oynayan Erbil, 21 yaşına geldiğinde hayatının akışını değiştirecek bir karar vermek zorunda kaldı. Ya Ankara’da kalıp tiyatro oyunculuğuna devam edecekti ya da İstanbul’dan aldığı müzikal tekliflerini değerlendirecekti. Devlet memurluğundan istifa edip İstanbul’a dönen , bir röportajında memurluktan bir ayda kazandığı parayı, müzikallerden bir gecede aldığını belirtti.

TELEVİZYONLARIN ESKİ(ME)YEN YÜZÜ

Televizyona ilk adımını atmasını sağlayan, hem sunucu, hem de şovmen olarak onu ilk keşfeden İzzet Öz‘dür. Mehmet Ali Erbil, TRT‘de ‘Metronom’ adlı eğlence programını hazırlayarak önce Derya Baykal‘la, 1984 yılında da Çiğdem Tunç‘la bir ikili olarak televizyona çıkarak hafızalarda yer etti.

Özel kanalların açılmasıyla birlikte Erbil, TRT’den Kanal 6’ya geçiş yaptı. Daha sonra ve ATV’de dizi, Show Tv’de de program yaptı.

’İN EŞEĞİNİ SESLENDİRDİ

Babası sinemacı olduğu için genç yaşta dublajla da tanışan Erbil, Shrek adlı animasyon filminin eşek karakterini seslendirdi.

FİLMLERİ VE DİZİLERİ

Kanal D’de yayınlanan yarışma programı “Çarkıfelek” ve ATV’de uzun bir süre yayınlanan “Tatlı Kaçıklar” dizisiyle zirveye çıkan Mehmet Ali Erbil, 1975 yılında “Harakiri” ve 1981 yılında “Hababam Sınıfı Güle Güle” adlı filmlerle beyazperdeye geçti. 1995 yılında Sinan Çetin‘in “Bay E”, 1999 yılında Gani Müjde‘nin “Kahpe Bizans”, 2000 yılında Ömer Uğur‘un yönettiği “Hemşo” adlı filmlerde rol aldı. TRT’de yayınlanan “Bir Başka Gece” adlı programın da sunuculuğunu yapan Erbil, 1985′te İlyas Salman ile birlikte oynadığı Uyanıklar Dünyası adlı filmle büyük beğeni topladı. Erbil ayrıca Emel Sayın‘la birlikte Aşkım Aşkım adlı dizide oynadı. 2011 yılında da Star Tv’de “ adlı programı sunmaya başladı. Mehmet Ali Erbil, 35’e yakın dizi ve filmde rol aldı. Aynı zamanda 5 tiyatro oyununu sergiledi.

5 KEZ EVLENDİ

Mehmet Ali Erbil, 1980’de ilk evliliğini Muhsine Şehnaz Kamiloğlu ile yaptı. Erbil’in bu evlilikten 16 Nisan 1982’de Sezin ismini verdiği bir kızı oldu. Daha sonra 1985’te boşandığı Muhsine Şehnaz Kamiloğlu ile bir kez daha evlendi. Erbil daha sonra manken Nergis Kumbasar ile 20 ağustos 1989’da evlendi. Ünlü şovmenin Kumbasar’dan 02 Aralık 1995’te Yasmin adını verdikleri kızları oldu ve evlendikten yedi yıl sonra 1996’da boşandılar.

Erbil, dördüncü kez nikah masasına 2001’de oturduğunda bu kez yanında Sedef Altuntaş vardı. Ama bu evlilik de uzun sürmedi.1,5 yıl sonra 2003’te boşandılar. Erbil son olarak beşinci evliliğini ile 30 Nisan 2005’te gerçekleştirdi. 03 Temmuz 2006’da adını verdikleri bir çocukları oldu. Ancak 2011’de boşandılar.

ALEVİLER HAKKINDA ÇİRKİN SÖZLER SARFETTİ

2010 yılında Star TV’de canlı olarak yayınlanan Çarkıfelek programında Erbil bir gafa imza attı, kullandığı bir ifade Alevileri kızdırdı. Erbil, 2009 yılında Star TV’de yayınlanan bir evlilik programında kendine eş adayı arayan 80 yaşındaki bir kişiye yönelik sözleri nedeniyle de Alevilerin tepkisine neden olmuştu.

Mehmet Ali Erbil’in Star TV’de canlı yayınlanan programda sarf ettiği sözler üzerine, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Doğan Yayın Holding bünyesindeki kuruluşların bulunduğu bina önünde önünde toplanan Alevi vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Gelen tepkiler üzerine, Star TV, ‘Çarkıfelek’ adlı programı yayından kaldırdığını açıkladı.

YARIŞMACININ PANTOLONUNU İNDİRDİ

Mehmet Ali Erbil, 2006 yılında sunduğu yarışmada yarışmacının pantolonunu çekip cinsel organını gösterdiği için program 3 gün sonra yayından kaldırıldı ve bu konu oldukça tartışıldı.

TV kanalının açtığı davada, kanalın itibarını kaybederek reklam gelirlerinin azaldığı iddalarını Yargıtay 7 yıl sonra onadı. Erbil’in televizyon kanalına 75 bin lira manevi tazminat ödemesi kararı verildi. Ancak Türk halkının itibarı ve daha önceki davada Alevi vatandaşlarımız hakkındaki sözleri ile ilgili olarak Mehmet Ali Erbil yargılanmadı.

ÇARKIFELEK İLE YİNE EKRANLARDA!

Twitter’da @erbilmehmetali hesabını kullanan Erbil, 2015 yılında tekrar Çarkıfelek programının ekranlara geleceği haberiyle gündeme geldi.

Yarışmanın Ramazan ayında ekranlara geleceği ve muhtemel yayın tarihinin 18 Haziran olduğu belirtildi. Mehmet Ali Erbil’in, programın yeni sezonu ile hangi “gaflara” ve “oyunlara” ya da “iş kazalarına” imza atacağı ise merak konusu.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir