Mehmet Emin Karamehmet Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Mehmet Emin Karamehmet Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

, 1 Nisan 1944 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Liseyi, İstanbul Kanatlarımın Altında’da Robert College’da tamamladı. Lisans eğitimi için İngiltere’ye gitti. Dover College’da ekonomi eğitimi aldı.
İlk şahsi şirketini ise 1966 yılında 100 bin lira sermaye ile kuran Karamehmet, o yıl babasının uzun yıllar meclis başkanlığı yaptığı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’na da resmi kaydını yaptırdı. Memleketi Tarsus’un bir ticaret merkezi olması ise Karamehmet’in ticari tecrübesini artırdı.

1966 yılında kurduğu ve de ithalat, ihracat ve imalat alanlarında faaliyet gösteren şirket, 1980’lere gelindiğinde Karamehmet ailesine üç banka ve çok sayıda şirket sahibi olacak bir yatırımın temelleriydi. 1980’li yıllarda iç ticaretten, dış ticarete yönelen Karamehmet, New York, Cenevre gibi önemli ticaret merkezlerinde şirketler kurdu.

Karamehmet, 1994 yılında, Murat Vargı adlı bir tekstilciyle beraber, Vargı’nın projesi olan Türkcell’i kurmaya karar verdi. 1994 yılındaki kuruluşundan bu yana aktif bir şekilde çalışan Türkcell, milyonlarca abonesiyle birlikte Türkiye’nin en büyük özel sektör şirketlerinden birisi olmayı başardı.

Türkcell’in kuruluşundan sonra medya sektörüne girmeye karar veren Karamehmet, bankacılık sektöründe Yapı Kredi ve Pamukbank ile elde ettiği başarıları bu sektörde de sürdürdü. Yeni kanallar ve yayın organları kurmak yerine satın almayı tercih ederek Show T.V.’yi Erol Aksoy’dan, Akşam yayın grubunu da Ilıcak Ailesi’nden satın aldı. Daha sonra da Digitürk’ü kurarak bu alandaki hakimiyetini geliştirdi.

Forbes Dergisinin 2010 yılında açıkladığı Dünyanın en zenginleri sıralamasında 4 milyar dolar ile en zengin Türk, dünyanın en zengin 268.kişisidir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir