Mehmet Esat Işık Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Mehmet Esat Işık Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

mehmet-esat-isik; olarak da bilinir (d. 3 Nisan 1865, İstanbul – ö. 1 Kasım 1936, İstanbul), Türkiye’de çağdaş göz hekimliğinin kurucusu hekimdir.

1889’da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’yi (Askeri Tıbbiye) bitirdi. Aynı yıl yüzbaşı rütbesiyle Fransa’ya gönderildi ve 1893’te Paris Tıp Fakültesi’nde Essai sur la sémiologie de l’exophtalmie (1893, Egzoftalmi Semiyoloji-si Üzerine Bir Deneme) adlı teziyle göz hastalıktan uzmanı oldu ve Türkiye’ye döndü (1894). Kısa bir süre sonra Askeri Tıbbiye’de emraz-ı ayniye (göz hastalıkları) dersi muallim muavinliğine getirildi, 1889’da muallimliğe yükseldi. Askeri Tıbbiye’de Türkiye’deki ilk modern göz kliniğini kurdu. Bu arada ilk Türkçe yapıtı Çeşmbin ile Muayene-i Ka’r-ı Ayn’ı (1901) yayımladı. Alman fizik bilginlerinden Helmholtz’un 1851’de keşfettiği basit oftalmoskopu 1903’te yeniden düzenleyerek kendi adıyla literatüre geçen çift aynalı yeni bir oftalmoskop geliştirdi. Hasta olmadıkları halde gözlerinden rahatsız olduğunu ileri sürenlerin muayenesi için Esat stereoskopu adı verilen bir aygıt yaptı.

1912’den başlayarak uzun yıllar Sıhhiye Müdüriyet-i Umumiyesi’ni yöneten Mehmet Esat, Cemiyet-i Mülkiye-i Tıbbiye ve Sıhhıye-i Umumiye üyesi, Hilal-i Ahmer (Kızılay) ve Müdafaa-i Milliye cemiyetlerinin kurucularındandı. Milli Talim ve Terbiye Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. 1918’de Milli Kongre adlı siyasal derneğin kurucuları arasında yer aldı. 1920’de İstanbul’u işgal eden İngilizler tarafından Malta’ya sürüldü. Sürgünden döndükten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki görevini sürdürerek pek çok göz hekimi yetiştirdi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir