Mehmet Rüştü Başaran kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Mehmet Rüştü Başaran kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Forbes’in açıkladığı 2015 yılın dünyanın en zenginleri listesinde 1,2 milyar dolar serveti ile 1533’üncü sırada yer aldı. Türkiye’ de 22. sıradadır.

Mehmet Rüştü Başaran, 1947 yılında Elazığ’da doğmuştur. İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

aslennereli.com

Mehmet Rüştü Başaran, babası Hamdi Başaran tarafından “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile 1956’da temelleri atılan HABAŞ Topluluğu’nun başında bulunuyor.

HABAŞ Türkiye’nin en büyük sınai ve tıbbi gaz üreticisi, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) dağıtıcısı. Deniz terminalleri, depolama ve dolum tesisleri, LPG gemisi ile HABAŞ, LPG sektörünün de önde gelen kuruluşları arasında yer alıyor. HABAŞ aynı zamanda yıllık 3 milyon ton olan çelik üretim kapasitesi ile Türkiye’nin önemli yatırımcıları arasında. Ayrıca 1997 yılında Özelleştirme İdaresi’nden Anadolubank’ı satın aldı.

Mehmet Rüştü Başaran eşinden boşanmıştır. 3 çocuğu vardır.

Mehmet Rüştü Başaran, dünyanın önde gelen Ferrari koleksiyonerlerinden biri olan Habaş Holding’in patronu Mehmet Rüştü Başaran, 2014 yılında garajına yeni bir Ferrari ekledi. 3.5 milyon Euro ödeyerek sadece 100 adet üretilen kırmızı renkli bir LaFerrariden birini satın aldı.

Mehmet Rüştü Başaran’ın garajında Ferrari 288 GTO, Ferrari F40, Ferrari F50, Ferrari Enzo, Ferrari Superamerica’nın yanı sıra Mclaren F1, Porsche Carrera GT ve Hennessy Venom GT gibi 100’e yakın lüks otomobil bulunuyor.

Türkiye’deki üretimine 1997 yılında başlamış olan Gebze’deki Japon Honda Türkiye fabrikası 26 Mart 2021 tarihinde Mehmet Rüştü Başaran’ın sahibi olduğu HABAŞ’a satıldı.
Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir