Metin Özülkü kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Metin Özülkü kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Metin Özülkü, 15 Temmuz 1962 tarihinde Mersin’de beş kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. çok küçük yaşlarda müziğe olan ilgisi ve yeteneği ailesi tarafından fark edildi. 4,5 yaşında iken babasının tayini nedeni ile İstanbul’a geldi ve 9 yaşında İstanbul Belediye Konservutuarında keman eğitimi almaya başladı. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümünden mezun oldu.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

Profesyonel müzik yaşantısına çok erken yaşlarda başlayan Metin Özülkü, daha 9 yaşında iken ‘’Ana Kucağı’’adında bir 45’lik plak yaptı.

Metin Özülkü, Erol Büyükburç ve Edip Akbayram orkestralarında enstrüman çaldı. Yedi yüzün üzerinde şarkı bestesi olan Metin Özülkü, Sahte Gülücük adıyla ilk solo albümünü 1982 yılında yayınladı.

Bestelerini ve düzenlemelerini seslendiren sanatçılar arasında Ajda Pekkan, Ayşegül Aldinç, Aşkın Nur Yengi, Akrep Nalan, Aylin Alaz, Burak Kut, Baha, Banu Zorlu, Coşkun Sabah, Demet Akalın, Ercan Saatçi, Ebru Gündeş, Erol Büyükburç, Gülben Ergen, Hülya Avşar, Harun Kolçak, Kurtuluş Türkgüven, Hakan Peker, Hakan Aysev, Hilal Özdemir, İzel Çeliköz, İclal Aydın, Kibariye, Mine Koşan, Mithat Körler, Muazzez Abacı, Nurseli İdiz, Ozan Orhon, Petek Dinçöz, Pınar Aylin, Reyhan Karaca, Seyyal Taner, Seden Gürel, Sinan Özen, Sibel Can, Yasemin Kumral, Yıldız Kaplan, Yeliz Eker ve Zafer Peker gibi isimler var.

Metin Özülkü’nün müzik dünyasına damgasını vuran birçok şarkıdan bazıları; Bir Beşiktaş Tranvayı, Unutulmuşmuydum, Seninle Olmak Varya, Boşu Boşuna, Eğlen Güzelim sayılabilir.

Metin Özülkü, 2005- 2010 yılları arasında F.B. TV’de ‘’Müzik Molası’’adlı programı hazırlayıp sunmuştur. Yine 2009 senesinde TRT Radyo1’de ‘’Hayatım Müzik ‘’ adlı programı yaptı. 2010-2011 yayın döneminde eşi ile beraber KANAL A TV.’de yeni bir sabah kuşağı programı yaptılar.

Metin Özülkü, kendisine ait müzik stüdyosunda birçok sanatçının albüm çalışmalarını yaptı.

Şarkı Söylemek Lazım, Akademi Türkiye, Bir Şarkısın Sen, Korolar Çarpışıyor gibi özel kanallardaki şarkı yarışmalarında müzik direktörlüğü yaptı.

Metin Özülkü, 1988 yılında müzisyen Eda Özülkü ile evlendi. 2004 yılında Baran ve Volkan adlarında ikiz çocukları oldu.

2015 yılında eşi ile birlikte İlker Ayrık’ın sunduğu “Ben bilmem eşim bilir” yarışmasına katılıp kazandılar.

Albümleri:
1982 – Sahte Gülücük
1983 – Şarkılarla Abdülkadir
1990 – Al Yazmalım & Kar Çiçeğim
1992 – Aşkım İçin
1997 – Aşk Masalı
1999 – Böyle Aşk Olmaz (Eda Özülkü ile)
2005 – Hayat Başladı
2010 – Issız Ada – (Eda Özülkü ile birlikte)
2017 – Discoriental – (Eda Özülkü ile birlikte)

Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir