Metin Şentürk Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Metin Şentürk Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

16 Mayıs 1966 tarihinde İstanbul Fatih’te doğan , 1991 yılında çıkarttığı ‘Bırakma Beni’ albümüyle müzik piyasasına giriş yaptı. Ünlü sanatçı 24 yıl içerisinde 17 albüm hazırlayarak 32 şarkısı ile hit oldu.

TÜRK MUSİKİSİ DEVLET KONSERVATUARI MEZUNU

Üç yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucunda gözlerini kaybetti. Öğrenim hayatına İstinye’de bulunan körler için eğitim veren okulda başladı.

Bir yıl içerisinde 2 sınıf atlayarak ciddi bir başarı gösteren Şentürk, görme engeline rağmen örgün öğrenim yapan Büyükçekmece Lisesi’nden başarı ile mezun oldu. Liseden mezun olan Şentürk, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’na girdi ve 1988 yılında konservatuardan mezun oldu.

DÜNYA ENGELLİLER VAKFI KURUCU ÜYESİ VE BAŞKANI

İlk albümü ‘Elimdeki Fotoğrafın’ ile başladığı müzik hayatına halen devam eden Şentürk, ilk ödülü Altın Lale’den sonra dikkatleri üzerine çekti. Sanatçı müzik çalışmalarına halen devam etmektedir.

Aynı zamanda Genel Başkanlık görevini sürdüren Şentürk, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde İstanbul 2. Bölgeden Bağımsız Adaylığını açıkladı.

DÜNYA GÖRME ENGELLİLER HIZ REKORUNU KIRDI

2010 yılında, Dünya Görme Engelliler Hız Rekoru’nu kırdı. Mike Newman’a ait 284 kilometre hız rekorunu 303.62 km hız yaparak geçen Metin Şentürk, Guiness Rekorlar Kitabı’nın 3 temsilcisi eşliğinde iş adamı Fikret İnan’a ait ‘Ferrari F430’ model otomobille rekor denemesi yaptı. Eğitmeni ralli pilotu Volkan Işık’ın telsizle yönlendirmesiyle 4 kilometre uzunluğundaki pisti yaklaşık 50 saniyede gidip dönerek Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Bu başarısı ile dünya basınında da yer alan Şentürk’ün rekorunun videosu, BBC’nin internet sayfasında yayınlandı.

GLOBAL GIFT FOUNDATION ÖDÜLÜ

İhtiyaç sahibi çocuk, kadın ve ailelerin hayatlarını iyileştirmek amacıyla çalışmalar yapan “Global Gift Foundation” adlı vakfın Dubai’de düzenlediği gecede Dünya Engelliler Birliği’nin Başkanı olarak, çalışmaları nedeniyle gecede , David Beckham, Eva Longoria, Mariah Carey ve Antonio Banderas gibi ünlülerle birlikte ödül aldı.

MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞI PLANINI İLK OLARAK GÜL’E AÇIKLADI

Sosyal medyayı oldukça ilgiyle kullanan Şentürk, aynı zamanda Twitter ile @metinsenturk hesabından 7 Haziran Genel Seçimleri’nde Bağımsız Milletvekili Adayı olacağını açıkladı.

2009 yılında TRT1 ‘de hazırladığı programında, 11. Cumhurbaşkanı ile Dışişleri Bakanlığı Konutu’nun bahçesinde 45 dakika süren program çekimlerinde Cumhurbaşkanı Gül’ün Metin Şentürk’ü önümüzdeki dönemde mutlaka Meclis’te görmek istediğini söylemesi üzerine, Şentürk, “Çok yakında geliyorum Cumhurbaşkanım” diye cevap verdi.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir