Michael William Balfe Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Michael William Balfe Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Michael William Balfe; (d. 15 Mayıs 1808, Dublin – ö. 20 Ekim 1870, Ware yakınları, Hertfordshire, İngiltere), The Bohemian Girl (Bohemyalı Kız) adlı operasının kıvrak melodisi ve yalın ses efektleriyle tanınan İrlandalı şarkıcı ve bestecidir.

Balfe ilk kez dokuz yaşında kemancı olarak tanındı; beste yapmaya da aynı yaşlarda başladı. 1823’te Londra’ya giderek Drury Lane Tiyatrosu’ndaki orkestraya girdi ve 1825’te varlıklı koruyucusu Kont Mazzara tarafından Roma’ya götürüldü. 1827-33 arasında Paris’te ve İtalya’da bariton olarak Rossini, Meyerbeer ve başka bestecilerin operalarında başrollere çıktı. İlk operalarını İtalyan librettoları üzerine besteledi; bunlar 1829-33 arasında Palermo, Pavia ve Milano’da sahnelendi. Londra’ya dönen Balfe’ın ilk İngilizce operası The Siege of Rochelle (Rochelle Kuşatması) 1835’te Drury Lane’de oynandı. Balfe’ın ünü gittikçe artıyordu; 1838’de İngilizce olarak ilk kez sahnelenen Mozart’ın Sihirli Flüt‘ünde Papageno rolüne çıktı. İlki Le Puits d’amour (Paris, 1843) olan Fransız operaları yazmaya başladı.

En başarılı operası The Bohemian Girl (Drury Lane, 1843), birçok ülkede Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Rusça olarak sahnelendi. Bu yapıttaki baladlardan ikisinin, “When Other Lips” (Başka Dudaklar) ve “I Dreamt That I Dwelt in Marble Halls”ın (Mermer Salonlarda Yaşadığımı Düşledim) birçok farklı düzenlemesi yapıldı.

Londra’da daha birçok opera besteleyen Balfe, yöneticilik ve orkestra şefliğini de denedi, ama başarılı olamadı. 1849-64 arasında Fransa, Almanya, İtalya ve Rusya’da turneler yaptı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir