Milton Friedman Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Milton Friedman Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Milton FriedmanMilton Friedman; ABD’li iktisatçıdır (New York 1912 – 16 Kasım 2006).

Chicago Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Columbia Üniversitesi’nde doktorasını yaptı (1946). Chicago Üniversitesi’ne öğretim görevlisi oldu. 1948’de ekonomi ve istatistik profesörlüğüne yükseldi, 1982′ ye kadar çalıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Hazinesi’nin Vergi Araştırma Bölümü’nde çalıştı. 1966-1984 arası Newsweek dergisinde sürekli köşe yazarlığı yaptı, iktisat öğretisinde genel olarak Mash alici geleneğin izleyicisi oldu. Paranın miktar kuramına yaptığı ekler, “dağılım kuramı” ve “tüketim fonksiyonu” üzerindeki çalışmaları önemlidir. Ona göre yüksek gelir risk almanın bir ödülüdür. Bu nedenle gelir dağılımı piyasa tarafından belirlenmeli, herkes gücü oranında gelir almalıdır. Gelir dağılımını eşitlemeye yönelik her müdahale üretime darbe vurur. Bu nedenle devlet yalnızca güvenlik ve adalet gibi işlerle uğraşmalıdır. Dağılım kuramı üzerindeki bu görüşlerin yanı sıra “tüketim fonksiyonu” konusunda Keynes‘in (1883-1946) varsayımına karşı “sürekli gelir varsayımı”nı geliştirdi. Friedman, en az devlet müdahalesinin yapıldığı liberal politikaları ve sınırsız serbest rekabeti savundu, toplumcu uygulamalara şiddetle karşı çıktı. Enflasyonun artmaması için para sunusunun sabit tutulmasını, ekonomide akılcılığın sağlanması için de döviz değişim oranlarının serbest olması gerektiğini ileri sürdü.

Friedman’ın bu görüşleriyle öncülüğünü yaptığı Monetarizm (paracılık) 1970’lerden sonra yükselen tutucu dalganın istekleriyle denk düşerken içinde bulunduğu serbestçi Chicago Okulu’nun IMF ve gerek ABD gerekse Şili gibi birçok az gelişmiş ülkede uygulanma alanına konuldu. Anamalcı iktisada yaptığı katkılarla 1976 Nobel İktisat Ödülü’nü kazandı.

Başlıca eserleri: Essays in Positive Economics (Pozitif İktisat Denemeleri) 1953, Capitalizm and Freedom (Anamalcılık ve Özgürlük) 1962, inflation Causes and Consequences (Enflasyonun Nedenleri ve Sonuçları) 1963, Dollars and Deficits (Dolar ve Ödemeler Dengesi Açıkları) 1968, Optimum Quantity of Money (Optimum Para Miktarı) 1969, Money and Economic Development (Para ve Ekonomik Kalkınma) 1973, Price Theory (Fiyat Kuramı) 1976, Monetary Trends in United States and United King-dom (ABD ve İngiltere’de Parasal Eğilimler) 1982.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir