Mithat Sancar kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Mithat Sancar kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Mithat Sancar, 1963 yılında Mardin‘in Nusaybin ilçesinde doğmuştur. Babasının ismi Tevfik, annesinin ismi Munire’dir. Diyarbakır Öğretmen Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ardından aynı üniversitede “Temel Hakların Yorumu’’ konulu teziyle 1995 yılında doktorasını verdi. 1999 yılında da ‘‘Hukuk Devleti’’ konulu teziyle de Doçent oldu. 2007 yılında profesör olmuştur. Sancar bu süreçte KKTC, Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde de dersler verdi.

aslennereli.com

Mithat Sancar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Öğretim Üyesi görevine 10 Şubat 2015 tarihine kadar devam etti.

Kürt sorununun çözülmesi konusunda birçok yazıları bulunmaktadır. 2007 yılından itibaren “Birgün” gazetesinde köşe yazıları yazdı. Taraf gazetesinde de yazdı. Ayrıca imc tv’de Erol Katırcıoğlu’la birlikte Arayış programını sundu.

Mithat Sancar, Türkan Sancar ile evlidir. Bir çocuğu vardır.

Başta “Birikim” olmak üzere çeşitli dergilerde çok sayıda yazısı yayımlanan Mithat Sancar A.Ü. Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Hükümetin teröre çözüm arayışında kurduğu ‘Akil Adamlar Komisyonu’nda adı geçen kişilerdendir.

Mithat Sancar, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Marmara Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

Mithat Sancar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki akademisyenlik görevinden 10 Şubat 2015 tarihinde ayrılıp 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili adayı olmak için başvuru yaptı. Seçim sonucunda Milletvekili olmuştur.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan TBMM 27. dönem milletvekilleri seçimlerinde Mardin milletvekili olarak HDP‘den milletvekili seçildi.

25. 26. ve 27. dönemlerde milletvekili seçilen Sancar uzun süre Meclis Anayasa Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman döneminde başlatılan ama kısa sürede sona eren Anayasa Değişikliği çalışmalarında HDP’yi temsil eden Sancar, ayrıca parti içindeki anayasa çalışmalarının da önemli aktörleri arasında yer aldı.

8 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulun’da yapılan oylamada, Sancar, TBMM Başkanvekili oldu.

Mithat Sancar ile 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü‘nü kazanan Aziz Sancar’ın babaları amca çocuklarıdır.

23 Şubat 2020 tarihinde yapılan HDP 4. Olağan Kongresi’nde Sezai Temelli‘nin yerine Mithat Sancar, eş başkan seçildi. Sancar, eş başkanlık görevini Pervin Buldan ile beraber yürütecek.

Kitapları :
Geçmişle Hesaplaşma, Unutma Kültüründen Hatırlama Kültürüne
Şehrin Zulası, Ankara Kalesi
“Devlet Aklı” Kıskacında Hukuk Devleti
Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir