MUHAMMET EMİN ZARARSIZ Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

MUHAMMET EMİN ZARARSIZ Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

1961 yılında Yozgat’ta doğan M. Emin ZARARSIZ, ilköğrenimini Yozgat Cumhuriyet İlkokulunda (1972), orta öğrenimini Ankara 50. Yıl Ortaokulu (1975) ve Ankara 50. Yıl Lisesinde (1978), yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde (1984) tamamlamıştır.

1985-1986 yıllarında Ankara ve Diyarbakır Barolarında avukatlık stajını tamamlayan Dr. ZARARSIZ, 1988 yılında Ankara Üniversitesinde yüksek lisansını, 1995 yılında ise Selçuk Üniversitesinde doktorasını İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanında tamamlamıştır. 1992 yılında İngiltere’de BM UNIDO-Webton Court Training Centre işbirliği ile düzenlenen insan kaynakları alanındaki eğitim programına katılan Dr. ZARARSIZ, 1996-1997 yıllarında İngiltere Leicester Üniversitesinde Avrupa İnsan Hakları ve Avrupa Topluluğu Hukuku alanında ikinci yüksek lisansını yapmıştır.

Çalışma hayatına 1980 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığında başlayan Dr. ZARARSIZ, 1985-1989 yıllarında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinde İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, 1989-2003 yıllarında Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında sırasıyla Planlama Uzman Yardımcısı, Planlama Uzmanı ve Müsteşarlık Müşaviri olarak çalışmıştır. 3 Kasım 2002 Milletvekili Seçiminden sonra kurulan AK PARTİ Hükümetleriyle birlikte sırasıyla 2003–2007 yıllarında Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı ve Başbakanlık Müsteşar Vekili, 2007–2009 yıllarında Gümrük Müsteşarı, 2009–2011 yıllarında Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı ve 2011–2013 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapmıştır. SGK Başkanlığı döneminde International Social Security Assosiation (Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği – ISSA) yönetim organı olan Büro Üyeliği ve ayrıca ISSA Avrupa Ağı Yönlendirme Komitesi üyeliğini de yürütmüştür.

27 Mayıs 2013 tarihinde Başbakan Başmüşaviri olarak atanan Dr. M. Emin ZARARSIZ, aynı zamanda 19 Ekim 2009 tarihinde seçilmiş olduğu Bakanlar Kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu Üyeliği görevine 4 Ekim 2013 tarihinde yeniden dört yıl için seçilerek atanmıştır.

Dr. ZARARSIZ, 2003 yılından itibaren muhtelif tarihlerde Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Yönetim Kurulu Üyeliği, AYCELL Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş. Denetleme Kurulu Başkanlığı, AVEA A.Ş. Denetleme Kurulu Üyeliği, Türk Telekom A.Ş. Denetleme Kurulu Üyeliği, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Dr. ZARARSIZ, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı ve Başbakanlık Müsteşar Vekilliği döneminde, başta Kamu Yönetimi Reformu, Sosyal Güvenlik Reformu, Sağlık Reformu ve Kamu Personel Reformu olmak üzere 2003–2007 yıllarında gündeme getirilen birçok alanda yapılan reform çalışmalarında aktif olarak görev yapmış ve kamuda bürokrasi ve kırtasiyecilikle mücadele çalışmalarının koordinatörlüğünü yürütmüştür.

Dr. ZARARSIZ, AK PARTİ’nin kuruluş aşamasında AK PARTİ PROGRAMI, 3 Kasım 2002 Milletvekili Seçimi AK PARTİ SEÇİM BEYANNAMESİ, ACİL EYLEM PLANI, 58. Hükümet Programı, 22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimi AK PARTİ SEÇİM BEYANNAMESİ ve 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Seçimi için hazırlıkları devam eden AK PARTİ SEÇİM BEYANNAMESİ hazırlıklarına aktif olarak katılmıştır.

Dr. ZARARSIZ, 22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimi sürecinde ve sonrasında gündeme gelen ve ÖZBUDUN ANAYASASI olarak bilinen AK PARTİ YENİ ANAYASA çalışmalarının hem koordinasyonunu yürütmüş hem de aktif olarak hazırlanmasına katılmıştır.

3 Ekim 2005 tarihinde Avrupa Birliği ile müzakerelerin başlaması üzerine Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ali BABACAN başkanlığında oluşturulan Avrupa Birliği İzleme ve Yönlendirme Komitesine (AB-İYK) Başbakanlığı temsilen katılan Dr. ZARARSIZ, Gümrük Müsteşarı olarak atandığı tarihe kadar müzakere sürecinin yönetiminde görev yapmış olup, müzakere süreci başladığında ise Kamu Alımları Faslı ile İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi Faslı için oluşturulan Türkiye Heyetlerinin Başkanlığını yürütmüştür.

İyi derecede İngilizce bilen, evli ve üç çocuk babası olan Dr. ZARARSIZ’ın İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku başta olmak üzere, insan hakları, Avrupa Birliği ve diğer alanlarda yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır.

7 Haziran Adalet ve Kalkınma Partisi 25. Dönem milletvekili adayıdır.

Kaynakça: tgrthaber

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir