Murat Baybatur 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Adalet ve Kalkınma Partisi Manisa Bölgesi, 1’nci sıradan millet vekili adayıdır.

1978 yılında Almanya’da dünyaya geldi. İlkokulu Manisa Fatih İlköğretim Okulu’nda okudu. Ortaokul ve liseyi Manisa İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi.
Siyasi hayatına Refah Partisi’nde başlayan Baybatur, Refah Partisi’nin kapatılmasının ardından kurulan Fazilet Partisi Gençlik Kolları’nda ve Milli Gençlik Vakfı’nda çeşitli kademelerde görev aldı.
2001 yılında Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Manisa kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Daha sonra bu görevinden istifa ederek, AK Parti Manisa kurucu İl Gençlik Kolları Başkanı olarak görevlendirildi. Yaklaşık 3 yıl süren görevinde gençlik siyasetinde önemli çalışmalara imza attı.
Daha sonra il yönetim kurulunda sırasıyla Tanıtım ve Medya Başkanlığı, Teşkilat Başkanlığı, Siyasi Hukuki İşler Başkanlığı yapan Baybatur, askerlik görevini tamamlamasının ardından 20 Şubat 2011 tarihinde AK Parti Manisa İl Başkanı olarak atandı. 20 Mayıs 2012 tarihinde yapılan AK Parti 4. Olağan Kongresi’nde Manisa’da İl Başkanı oldu. 31 Ocak 2015 tarihinde il başkanlığı görevini devrederek AK Parti Manisa Milletvekili Aday Adayı oldu.
7 Haziran 2015 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde AK Parti Manisa Milletvekili seçildi.
1 Kasım 2015 tarihinde tekrar edilen genel seçimde 2. kez milletvekili adayı gösterilen Baybatur, milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.
26. Dönem Manisa Milletvekili seçilen Baybatur, TBMM’de Güvenlik, İstihbarat ve Milli Savunma Komisyonları üyesi olarak seçilmiş olup halen görevlerine devam etmektedir.
22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi seçilen Baybatur, 23 Mayıs 2017 Tarihinde yapılan 3.Olağanüstü Büyük Kongresi’nde de MKYK Üyesi seçilerek görevine devam etmektedir.
Manisa’da ticaretle uğraşan ve Almanca bilen Baybatur, evli ve 1 kız, 1 erkek çocuk babasıdır.