Murat Karahan

Murat Karahan

Murat Karahan, 2018 yılının başında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü oldu.

Murat Karahan, 8 Mayıs 1977 tarihinde Ankara’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D Ankara Koleji’nde tamamladı. 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatlar Fakültesi’ne girdi. Bilkent Üniveristesi’nde Devlet Sanatçısı Suna Korad ve Doçent Pekin Kırgız ile çalıştı. Öğrencilik hayatında birçok başarılı konser ve resitaller verdi. 2003 yılında mezun olan Karahan aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Misafir Sanatçı olarak çalışmaya başladı ve Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisans programına başladı ve burada Doçent Pekin Kırgız ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Gürçil Çeliktaş’la çalıştı.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

Murat Karahan, Suna Korad’ın sahneye koyduğu Dido&Aeneas Operasında üstlendiği başrolün yanı sıra okulunu Yunanistan ve Fransa’da başarıyla temsil etti.

Murat Karahan, 2005 yılında İtalyan Orkestra Şefi Maestro Marco Berdondini tarafından aldığı davet üzerine Roma’ya gitti, burada Maestro ile çalışma fırsatı bulup aynı zamanda birçok ajansın ilgisini çekti.

2005 yılında Bilkent Üniversitesi’nde doktora programına başladı, yine aynı yıl içerisinde Ankara Devlet Opera ve Balesi’ne Kadrolu Solist olarak kabul edildi.

2007 yılında Avusturya’da yapılan Hans Gabor Belvedere Şan Yarışmasında Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanan sanatçı burada büyük ilgi gördü ve kendisine gelen teklifler sonucunda opera kariyerindeki çalışmaları için Parnassus Arts Production isimli ajansla anlaşarak ve yurt dışında birçok auditionlara davet edilerek katıldı.

2012 yılında aldığı davet üzerine Letonya Ulusal Operası’nda devamlı misafir sanatçı olan Karahan, burada aralarında Lucia di Lammermoor, La Traviata, La Boheme, Manon Lescaut ve Il Trovatore eserlerinin bulunduğu 50’nin üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi.

2014 yılında Andante Dergisi’nin düzenlediği Gaetano Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde yılın en başarılı erkek opera sanatçısı seçildi. Yine 2014 yılında Fransa’da Il Trovatore ve Manon Lescaut operalarını ilk kez seslendirdi.

2015 yılı Ocak ayında La Traviata ‘Alfredo’ rolü ile dünyaca ünlü Berlin Deutsche Oper’de ilk defa sahne alan sanatçı, 2015 yılında dünyaca ünlü Bolshoi Tiyatrosu’nun La Traviata, La Boheme, Carmen prodüksyonlarında başrolde sahne aldı. 2016 yılında Dünyanın en önemli açık hava opera festivali olan Arena Di Verona festivalinde Franco Zeffirelli‘nin sahneye koyduğu Il Trovatore eserinde Maestro Daniel Oren yönetiminde başrolü seslendirdi, Murat Karahan yine Il Trovatore eseri ile Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali, Berlin Deutsche Oper’de büyük başarılar elde etti.

Murat Karahan; aralarında Accademia Santa Cecilia Orkestrası, Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Opera Orkestrası, Liepaja Senfoni Orkestrası, Tiran Senfoni Orkestrası, Baden Baden Flarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın da bulunduğu birçok orkestra ile başarılı temsil ve konserler verdi.

Limak Vakfı tarafından kurulan Limak Filarmoni orkestrasının kurucusu Murat Karahan bu orkestra ile Türkiye Turnesi yapmış ve ülke genelinde büyük başarı elde etmiştir.

2017 yılında Wiener Staatsoper, Arena Di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Napoli San Carlo Operası, Los Angeles Operası ve Salerno Operası gibi dünyanın en önemli tiyatrolarında Il Trovatore, Manon Lescaut, Tosca, Turandot, Carmen, Madama Butterfly ve Nabucco eserlerinin başrollerini seslendirdi.

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmalarını başarıyla sürdüren Murat Karahan aralarında Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının da bulunduğu birçok orkestra ile başarılı konserler verdi.

Murat Karahan, 16 Mayıs 2015 tarihinde Aslı Yıldırım ile evlendi.

2018 yılının başında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü oldu. Süleyman Demirel’in çalışma arkadaşı olan siyaset dünyasında yer alan İsmet Sezgin Murat Karahan’ın dayısıdır.
Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: Biyografi.info

wcc-main-content] Kaynak:Biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir