Mustafa Akıncı kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Mustafa Akıncı kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

26 Nisan 2015 tarihinde, 4. KKTC Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Mustafa Akıncı, 28 Aralık 1947 tarihinde Kıbrıs, Limasol’da doğmuştur. (ODTÜ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunudur. Mezun olduktan sonra Lefkoşa‘ya yerleşti.

aslennereli.com

1974 yılında yapılan Barış harekatından sonra 1975 yılında Kıbrıs Türk kesiminde oluşturulan Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclise seçilerek görev yapmıştır. 1976 yılında 28 yaşındayken Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanlığı’na seçildi. Lefkoşa’da 14 yıl Türk Belediyesi başkanlığı yaptı. Ayrıca Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin kurulmasında ön ayak olarak ardından birliğin ilk başkanlığını yaptı.

1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevini yaptı. 1993 – 2009 yılları arasında TKP’den Milletvekilli olarak mecliste görev yaptı. Bu esnada Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini yerine getirdi.

2003 yılındaki Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın hazırladığı Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) kurucularından oldu. Aynı zamanda Lideri oldu. Annan Planının Rumlar tarafından reddedilmesi ve girdiği seçimlerde de beklediği oranda oy alamayınca siyasete ara verdi.

Çeşitli zamanlarda Oxford, Harward ve Yale Üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katıldı.

1978 yılında Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı yaptığı zamanında, Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile anlaşarak Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlamış ve bu projelerin işbirliği içinde uygulanmasını temin etmiştir. Bu hizmetlerinden ötürü Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında ‘Dünya Habitat Ödülü’ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) mimarlık ödülüne layık görülmüştür. 2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü ‘Europa Nostra Onur Ödülü (Medal of Honour)’ne layık görülmüştür.

2015 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yapılan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katıldı. 26 Nisan 2015 tarihindeki sonuçlara göre KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı olarak seçildi. 19 Nisan’da yapılan ilk turda Cumhurbaşkanı olan Derviş Eroğlu; 176 bin 980 seçmenin olduğu ülkede107 bin 741 geçerli oyun yüzde 28.15’ini alarak seçimi birinci tamamlarken, Mustafa Akıncı, oyların yüzde 26.94’ünü alarak ikinci olmuştu. İkinci turda oyların yüzde 60,5’ini alarak seçimin galibi oldu.

Mustafa Akıncı, Meral Akıncı ile evlidir.3 çocuğu vardır.

2020 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katılan Mustafa Akıncı,18 Ekim 2020 tarihinde KKTC‘de yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Ersin Tatar‘a karşı seçimi kaybetti.

Ödülleri :
1989 – ‘Dünya Habitat Ödülü, Lefkoşa İmar Planı
2003 – ‘Europa Nostra Onur Ödülü (Medal of Honour)
2007 – Ağa Han (Aga Khan) mimarlık ödülü

Kitapları :
2010 – ‘Belediye Başkanlığı’nda 14 Yıl

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir