Mustafa Bozbey kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Mustafa Bozbey kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel şeçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi‘nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu ve oyların 47.62%’sini alıp Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur.

Mustafa Bozbey, 15 Ocak 1962 tarihinde Bursa’da Nilüfer İlçesi Özlüce Mahallesinde  Hasan Bozbey, Münevver Bozbey çiftinin oğlu olarak doğmuştur. İlkokulu Özlüce İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi / İnşaat Mühendisliği Bölümünü 1984 yılında başarıyla tamamladı ve aynı okulda yüksek lisans öğrenimine devam ederek Yüksek İnşaat Mühendisi olarak 1986 yılında mezun oldu.

aslennereli.com

Mustafa Bozbey, 1986 yılında başladığı meslek hayatına, 1989 yılında Bozbey İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurarak kendi şirketinde devam etti. Birçok toplu konut projesini başarıyla hayata geçiren Mustafa Bozbey, 18 Nisan 1999 tarihinde DSP‘nin Nilüfer Belediye Başkan adayı olarak girdiği seçimden zaferle çıkarak, Nilüfer İlçesi’nin üçüncü belediye başkanı oldu. Bu gelişmenin ardından şirketteki görev ve yetkilerini devretti.

Yeni yapılanan bir ilçe olan Nilüfer, Bozbey belediyeciliği ile tanışarak Bursa’nın çağdaş ve gülen yüzü olmaya adım attı. Mustafa Bozbey, İlklerle dolu, başarılı beş yıllık çalışma döneminin ardından 28 Mart 2004 seçimlerinde bir kez daha Nilüfer Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Seçime bu kez CHP‘den giren Bozbey, başarılı çalışmalarının sandığa yansıması sonucu bir “ilk”e imza atarak, Bursa‘nın siyaset tarihinde merkez ilçelerde iki dönem üst üste seçim kazanan ilk ve tek belediye başkanı oldu. Bozbey, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ise yine bir ilki gerçekleştirerek Bursa’da üç dönem üst üste seçim kazanan ilk başkan oldu. Bu arada Nilüfer İlçesi’nin cazibesi örnek uygulamalarla artıyor, uluslararası üne kavuşuyordu.

2014 yılında yapılan seçim yarışına yine CHP’nin adayı olarak katılan Bozbey, seçimi açık farkla kazanarak üst üste dört dönem seçim kazanan belediye başkanı unvanını aldı. 20 yıllık kent yöneticiliği esnasında ortak akla dayanarak yaptığı çalışmalarla, Nilüfer’i İnsani Gelişme Raporlarında sürekli bir üst sıraya taşıyarak, Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri arasına girmesini sağladı.

Evlilikleri :

1.eşi: Selma Çapar (e. 1988–2014). Side Bozbey adında bir kız çocuğu vardır.
2.eşi: Mustafa Bozbey, 30 Kasım 2014 tarihinde Seden Baştimur ile evlendi.

Mustafa Bozbey, aile vakfı olan Nilvak ‘ın Başkanı olarak sosyal hizmetlerine devam etti.

2019 yerel seçimlerinde CHP‘nin Bursa Büyükşehir Belediyesi adayı oldu, geçerli oyların %47,03’ünü alarak partisinin oylarını rekor seviyeye taşıdı ancak az bir farkla ikinci sırada yer aldı. AKP’nin adayı Alinur Aktaş, 898.292 oy alarak %49,62 oy oranı ile, CHP’nin adayı Mustafa Bozbey %47,03 oy oranı ile 851.360 oy alan ile yarışmıştır.

31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel şeçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi‘nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu ve oyların 47.62%’sini alıp Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur.

Sosyal Görevleri;
Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Üyesi
Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği Encümen Üyesi
Tarihi Kentler Birliği Üyesi
Sağlıklı Kentler Birliği Üyesi
İnşaat Mühendisleri Odası Üyesi
Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesi
Çağdaş Eğitim Kooperatifi Üyesi
Lozan Mübadilleri Vakfı Üyesi
Bursa Cumhuriyet Liseliler Derneği Üyesi
Bursaspor Kulübü Üyesi
Nilüfer Belediyespor Kulübü Üyesi
NilVak Üyesi / Başkanı
ANASİAD Üyesi
Bursa Rumelililer Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir