Nail Keçili kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Nail Keçili kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Nail Keçili, 1 Nisan 1947 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. İstanbul Avusturya Lisesini bitirdikten sonra iş hayatına atıldı. Annesinin babası CHP kurucusu, milletvekili, Nasuhi Baydar. Büyük dedesi 1926’da Atatürk‘e suikast davasında yargılanarak Ankara’da idam edilen Nail Bey’dir. Baba ise Demokrat Parti‘nin ileri gelenlerinden, zamanın tanınmış müteahhiti Nadir Bey’dir. Babası Nadir Bey 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra iflas edince intihar etmiş. Amcası Yenibahçeli Şükrü Bey ise Enver Paşa‘nın yaverliği yapan ve keskin nişancılığıyla tanınan ünlü bir İttihat ve Terakkici imiş. Baba tarafından Burdurlu Sarıkeçili aşiretinden. Keçili soyadı da buradan geliyor.

aslennereli.com

Spor faaliyetlerini kürek, yelken ve binicilik dallarında sürdürdü. Yelken ve yat konusunda yarışmacı ve yönetici olarak yoğun ve etkin çabalar verdi. 1980’de açık deniz yarış kulübü yönetim kurulu üyeliğine, 1994’te ise Türk Denizcilik Derneğince Komodorluğa seçildi. Cenajans Yönetim Kurulu Başkanı da olan Keçili,1996 yılında seçilen Galatasaray Yönetim Kurulunda görev aldı.

1969 yılında Cenajans reklam şirketini kuran Nail Keçili, 1973 yılında merkezi New York‘ta ve 96 ülkede 432 ofisi bulunan ve 154 şehirde faaliyet gösteren küresel bir reklam ve pazarlama ajansı olan Grey ile hizmet anlaşması yaptı, 1990 yılında resmen ortak oldu.

1983 yılında Hülya Avşar’ı bir şampuan reklamında oynatan Nail Keçili, ayrıca onun güzellik yarışmasına da katılmasına vesile olmuştur.

Süleyman Demirel, Turgut Özal, Tansu Çiller ve Bülent Ecevit‘in yanı sıra pekçok kamu bankasıyla çalıştı. THY‘nin de uzun yıllar ajanslığını yaptı. Yakın dostları Dinç Bilgin ve Cavit Çağlar ile aynı davalardan birlikte hapis yattı.

Nail Keçili, Kendi alanında çalışan 18 değişik şirket ile birlikte 1995 yılında holdingleşti. Egebank soruşturması sebebiyle gözaltına alındı. Bilahare serbest bırakıldı. 18 şirketin sahibi olarak girdiği cezaevinden 1,5 sene sonra çıktığında, elinde sadece üç şirket kaldı.

İngilizce ve Almanca bilen Nail Keçili, açık deniz AEK Viskomodorluğu, Türk Denizcilik Komodorluğu, Turmepa Yönetim Kurulu, TÜSIAD Yüksek İstişare Konseyi, Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği yapıyor. Aynı zamanda Aile Planlaması Vakfı ve Eğitim Gönüllüleri Vakfında görev yaptı.

Nail Keçili’nin en büyük hobisi deniz ve teknelerdir. Nail Keçili’nin ilk eşi Nilgün Keçili’den Nazlı Keçili adında bir kızı vardır. İkinci eşi Suna Keçili’den de 28 Ocak 2004 tarihinde boşandı.
Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir