Naim Dilmener kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Naim Dilmener kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Naim Dilmener, 1956 yılında Mardin’de doğmuştur. Mardin‘de Süryani bir ailenin çocuğu olarak doğdu ve büyüdü. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mardin’de okudu. İstanbul’da Beyazıt Maliye ve Muhasebe Yüksek Okulu’nu bitirdi.

İlk yazı denemeleri mizah dergilerinde yayımlanan Naim Dilmener, Sezai Solelli idaresindeki Salata derrgisi, Oğuz Aral ve Tekin Aral idaresindeki Gırgır ve Fırt dergilerinden sonra, Kandemir Konduk’un kurduğu GÜM (Güldürü Üretim Merkezi) için yazı yazmaya başladı. Burada, Perran Kutman ve Müjdat Gezen’in radyo reklamları ile sahne show’ları için kısa metinler yazdı. Daha sonra kısa öyküler de yazmaya başladı. Bu öykülerden bir kısmı, Oluşum ve Sesimiz gibi edebiyat dergilerinde yayımlandı.

Naim Dilmener, 1995 yılından bu yana radyo programcılığı yapmakta ve çeşitli gazetelerde müzikle ilgili yazılar yazmaktadır. 1995 yılında Mavi Radyo’da “Eski Kırkbeşlikler” ve “Bir Espresso, Bir Espresso Daha” adlı iki program yapmaya başladı. 

Müzik üzerine amatörce sayılacak ilk yazıları, 70’lerin ortasında, Demokrat İzmir ve Bursa Hakimiyet gazetelerinde yayımlandı. 1997 yılında, Gazete Pazar’da ise düzenli olarak müzik üzerine yazmaya başladı. 1998 yılının sonbaharında bu gazeteden ayrılarak Radikal İki’ye geçti ve 2013’ün son aylarına kadar burada kaldı.

1998 yılında müzik piyasasındaki “single-remix-albüm” formülüne paralel giden iki kitabı, yayınlandı: Sabrina-The Remixes ve İmkansız Aşk Hikayeleri. 2001 yılında tutulmaya başlanan bir müzik günlüğü olan Eleştirmenin Günlüğü, her bir yılı ayrı olmak üzere e-kitap olarak da yayımlandı.

Naim Dilmener, 2002 yılında Dost Müzik, DMC iş birliği ile hazırlanan 3 CD’lik Altın Mikrofon seti ve Ada Müzik’ten çıkan Bak Bir Varmış Bir Yokmuş’ 1 –2 ve 3 toplama CD’lerini Hakan Eren (Diyarbakırlı) ile birlikte hazırladı. Naim Dilmener, CD’lerin eki olan kitap metinlerini de hazırladı.

Naim Dilmener, 2003 yılında “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” adında Türk Pop Müziği’nin tarihini inceleyen “Hafif Türk Pop Tarihi” alt başlıklı kitap yazdı. Kitap adını 1961 yılında Türkçe sözlerini Fecri Ebcioğlu‘nun yazdığı ve İlham Gencer‘in yorumlayıp plağa doldurduğu Bak Bir Varmış Bir Yokmuş adlı şarkıdan almaktadır. Bu şarkı Fransız pop şarkıcısı Bob Azzam‘ın “C’est écrit dans le Ciel” adlı parçasının bir aranjmanıydı ve Türk Pop Müziği’ni başlatan şarkı olarak kabul edilmektedir. Bu parça Türkçe söylenmiş ilk pop şarkısıdır.

Kitapta daha önce de radyo programları ve gazete yazılarında sürekli olarak değindiği konuları toparlayarak 1960’lı yıllardan başlayarak günümüze kadar gelen Türk Pop Müziği’nin kapsamlı bir öyküsünü yazmıştır. Kitabın arka kapağında yazdığı gibi döneme ait plaklar, kasetler, şarkılar, aranjmanlar, şarkıcılar, besteciler, söz yazarları, aşklar, ayrılıklar, yarışmalar, festivaller, kulüpler, gazinolar, müzikaller, firmalar, dergiler, listeler, imajlar ve dedikodular… Kısacası, Türk popunun yarım asırlık öyküsüne dair her şey eğlenceli ve öznel (subjektif) bir bakış açısıyla anlatılmıştır.

2001 yılında tutulmaya başlanan bir müzik günlüğü olan Eleştirmenin Günlüğü, her bir yılı ayrı olmak üzere e-kitap olarak da yayımlandı.

Günümüzde Milliyet Sanat ve OT’a düzenli olarak yazan Naim Dilmener’in Açık Radyo’daki “Dünya Dönüyor” ve muhtelif yerlerdeki “Eski 45’likler” DJ’liği de devam etmektedir.

Kitapları :
1998 – Sabrina – The Remixes.
1998 – İmkânsız Aşk Hikâyeleri.
2003 – Bak Bir Varmış Bir Yokmuş – Hafif Türk Pop Tarihi
2006 – Eleştirmenin Günlüğü.
2007 – Hür Doğdum Hür Yaşarım – Ajda Pekkan Kitabı,
2007 – Yazarların İstanbul’u. (11 Diğer yazarla birlikte)

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir