Namık HAVUTÇA Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Namık HAVUTÇA Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Namık Havutça 1957 Bandırma Misakça köyünde doğdu. Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi, Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi yüksek lisansını tamamladı. Öğretmen ve avukat olarak çalışma yaşamında öğretmenlerin sendikal örgütlenme mücadelesinde önderlik yaptı.
TÖB-DER, Eğitim-İş Sendikası ve Eğitim-Sen Bandırma Şubesi başkanlığında bulundu. 2004-2009 Bandırma Belediye meclis üyeliği ve CHP grup sözcülüğü, 2009-2011 Balıkesir İl Genel Meclis Üyeliği ve CHP Grup Başkanvekilliği görevlerinde bulundu.
2011 genel seçimlerinde eğitim yoklaması ile 1. sıradan CHP Balıkesir Milletvekili seçildi. TBMM’de 4 yıl boyunca CHP’yi; İçişleri Komisyonu, Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu, Soma Araştırma Komisyonu, 4 Bakan Hakkında Açılan Soruşturma Komisyonu üyesi olarak temsil etti. Halen TBMM Milli Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesidir. 2013 Haziran’ında CHP TBMM Grup Yönetim Kurulu’na seçildi.
Avrupa Gazeteciler Derneği 2012 Yılı Siyasetçi Ödülü ile Bandırma Gazeteciler Cemiyeti 2013 ve 2014 Yılın Siyasetçisi ödüllerini aldı. Coğrafya Öğretmeni Canan Havutça ile evli olan Namık Havutça, avukat Melis Eylem Havutça ve ortaöğretimde okuyan Ozan Mert Havutça’nın babasıdır.

7 Haziran Cumhuriyet Halk Partisi 25. Dönem milletvekili adayıdır.

Kaynakça: tgrthaber

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir