Neçirvan Barzani Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Neçirvan Barzani Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Irak’lı Kürt siyasetçi Neçirvan İdris Barzani, 1966 yılında Erbil’de doğdu. Daha önce Mart 2006 – Ağustos 2009 yılları arası Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başbakanlığını yapmış ve Mart 2012 yılında tekrar başbakan olarak atanmıştır. Mustafa Barzani’nin torunudur ve Mesut Barzani’nin yeğenidir.

1974’TE İRAN’A KAÇTI

1974’de ailesi ile beraber Irak’ı terk ederek İran’a kaçmıştır. Sık sık Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine resmi ziyaretler yapan babasına eşlik eden idrıs Barzani, gelecekteki siyasi kariyerinin habercisiydi. Babasının ani ölümü ardından KDP gençlik kuruluşlarında çalışarak Kürt siyasetinde aktif bir rol aldı. 1984’de, Tahran Üniversitesi, Siyaset Bilimleri bölümünden mezun olmuştur. Barzani, 1989 yılında 10. Kongre’de KDP Merkez Yürütme Kurulu’na seçildi ve 1993 yılında 11. Kongresi’nde yeniden seçildi. 1991’deki Körfez Savaşı’ndan sonra Irak hükümeti ile görüşmelere katıldı.

2006’DA KYB BAŞBAKANI SEÇİLDİ

1996 yılında Irak Kürdistanı’nda Kürdistan Demokrat Parti’nin kontrollü bölge başbakan yardımcısı atandı. Ana Kürt parti ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) oluşumu arasında 2005 yılında birleşme sürecini takiben seçimler yapıldı. 2006 yılında Barzani KBY Başbakanı seçildi. Barzani iktidar koalisyonu tarafından siyasi bir anlaşmanın parçası olarak 2012 yılında Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başbakanı olarak atandı.

Kaynak:Enson haber Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir