Nedim Otyam Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Nedim Otyam Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Nedim Otyam; (d. 25 Ekim 1919, İstanbul – ö. 7 Mart 2008, İstanbul). Türk bestecidir.

1942’de Ankara Devlet Konservatuvarı’nın trompet bölümünü bitirdikten sonra Riyaseticumhur Filarmoni Orkestrası’na (bugün Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) girdi. Bir yandan da Ankara Radyo-su’ndaki “Çocuk Saati” programında görev aldı ve çocuk korosunu yönetti; Ankara Halkevi’nin orkestra ve korosunu çalıştırdı ve yönetti. 1950’de İstanbul’a yerleşti, Atlas Film şirketinin müzik yönetmeni oldu. İlk film müziklerini bu dönemde yazdı. 1952’de Barbaros Film’i kurdu. Türk Film Dostları Derneği nin düzenlediği ilk film şenliğinde. En İyi Fon Müziği Ödülü’nü Orhan Barlas ile paylaştı (1954). Daha sonra iki kez (1967 ve 1981) Antalya Altın Portakal Film Şenliğinde, bir kez de (1969) Adana Altın Koza Film Şenliği’nde film müziği dalında birincilik ödülünü kazandı. 1974-84 arasında İstanbul Belediye Konservatuvarı (bugün İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı)
müdürlüğü yaptı. Çeşitli okullarda öğretim görevlisi olarak dersler verdi.

Daha çok büyük orkestra için yapıtlar veren Nedim Otyam, Türkiye’de büyük orkestra için film müziği yazan ilk bestecidir. Yapıtları, klasik Batı müziğinden olduğu kadar, Türk halk ve sanat müziklerinden de beslenmiştir.

Yapıtları arasında çocuk şarkıları, başta “Türk Cenaze Marşı” olmak üzere 38 marş, 100’ü aşkın türkü düzenlemesi, büyük orkestra ve koro için Maral adlı bir bale, orkestra için “Fatih Destanı”, solo sesler, koro ve orkestra için “Köyüm Seni Unutmadım”, Atatürk’e adadığı “O’nun İçin” (son bölümü “Türk Cenaze Marşı’dır) ve 27 Mayıs hareketi için bestelediği “Yirmiyedi Mayıs Senfonisi” sayılabilir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir