Néstor Almendros Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Néstor Almendros Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

(d. 30 Ekim 1930, Barselona, İspanya – ö. 4 Mart 1992, New York kenti, ABD), özellikle Eric Rohmer ve François Truffaut’nun yapıtlarına katkısıyla tanınan görüntü yönetmeni. 1978’de Days of Heaven (Cennet Günleri) filmindeki çalışmasıyla en iyi görüntü dalında Oscar Ödülü kazanmıştır.

1948’de İspanya’dan Küba’ya göç eden Almendros, orada birkaç yıl çalıştı. Tomâs Gutierrez Alea ve Kübalı başka genç sinemacılarla birlikte amatör filmler çekti. Bir yıl Roma’daki Centro Sperimentale di Ci-nematografia’da (bak. sinema okulları) bulundu; daha sonra bir süre ABD’de ders verdi. Orada, yeraltı sinemacıları Maya Deren, Adolfas ve Jonas Mekas’la dost oldu. 1959 Devrimi’nden sonra Küba’ya döndü ve Castro yönetiminin ilk yıllarına ilişkin çeşitli belgesel film yaptı. Ama sinema sanayisinin işleyişini fazla bürokratik bulduğu için Küba’dan ayrılarak 1961’de Fransa’ya gitti; orada kısa metrajlı filmler ve televizyon filmleri çekti.

Uzun metrajlı ve 35 mm’lik ilk çalışması Eric Rohmer’in La Collectionneuse (1966; Koleksiyoncu Kız) adlı filmiydi. Görüntü yönetmenliğini üstlendiği Rohmer’in öbür filmleri Ma nuit chez Maud (1968; Maud’ nun Evindeki Gecem), Le Genou de Claire (1970; Claire’in Dizi) ve L’amour l’apres-midi’ydı (1972; Öğleden Sonra Aşk). François Truffaut ile birlikte L’enfant sauvage 1970; Vahşi Çocuk), Domicile conjugal 1970; Aile Yuvası) ve Les Deux Anglaises et le continent (1971; İki İngiliz Kızı Avrupa’da) filmlerinde çalışan Almendros daha sonra, aralarında gene Truffaut’nun çok tutulan filmi L’amour enfuite’nin de (1979; Kaçak Aşk) bulunduğu çeşitli filmlerde görüntü yönetmenliği yaptı.

Almendros’un çalışmalarının en belirgin özelliği (eski İsveç filmlerini anımsatır biçimde kullandığı) karakterlerin fiziksel çevreyle ilişkisini güçlendiren parlak ışıklandırma tekniğidir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir