Nicanor Parra Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Nicanor Parra Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

(d. 5 Eylül 1914, San Fabian, Şili – 23 Ocak 2018, La Reina, Şili), yaşadığı dönem İspanyol-Amerikan şiirinin en önemli adlarından, “karşı şiir” olarak bilinen akımın öncüsü Şilili .
Nicanor Parra
Fizik ve matematik öğrenimi gördü. 1952’den sonra Şili Üniversitesi’nde kuramsal fizik dersleri verdi. İlk şiir kitabı Cancionero sin nombre (1937; Adsız Şarkı Kitabı) hem olumlu, hem olumsuz eleştiriler aldı. Parra sonradan bu kitabını reddetmişse de, bu şiirlerin konuşma diline ve yer yer teklifsiz bir dile dayalı üslubu, mizahi tonu ve klasik biçimleri hafif bir tarza uyarlaması sonraki “karşı şiir”lerinin habercisi oldu.

Şiiri özgürleştirip yığınlara ulaştırmaya çalıştığı Poemas y antipoemas (1954; Şiirler ve Karşı Şiirler) Parra’ya hem ülkesinde, hem de dünya çapında ün kazandırdı.

Kitapta yer alan şiirler grotesk ve saçma bir dünyanın olağan sorunlarını ironik bir bakış açısı ve kara mizahla, açık ve doğrudan bir dille anlatıyordu. Parra, Şili’nin alt sınıflannın yerel deyişlerine ve mizahına yer veren deneysel yapıtı La cueca larga’nın (1958; Büyük Dans) ardından, “karşı şiir” tekniklerini sürdürdüğü Versos de salön’u (1962; Salon Şiirleri) yayımladı. Şiirsellikten uzak basmakalıp bir dil ve ironik sözcük oyunlarıyla daha da belirginleştirilmiş bir hoşnutsuzluk havasının egemen olduğu Obra gruesa (1969; Büyük Yapıt), ilki dışındaki kitaplarından derlenmiş şiirler içerir. Parra 1967’de kısa deneysel şiirler yazmaya başladı ve bunları sonradan Artefactos (1972; Küçük Sanat Yapıtları) başlığıyla, bir kartpostal dizisi olarak yayımladı. Bu çalışmalarda, toplumsal ve felsefi etkisini koruyarak dili en basit biçimine indirgemeye çalıştığı görülür.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir