Nicolo Paganini Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Nicolo Paganini Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Nicolo Paganini(1782 – 1840)
Dünyanın en büyük kemancılarından biridir. Aynı zamanda, keman için bestelediği eserleriyle de ün kazanmıştır. Paganini, İtalya’nın Cenova şehrinde doğdu. 6 yaşına basmadan, amatör bir müzikçi olan babasından keman dersleri almaya başladı. 11 yaşındayken, müzik çalışmalarını ilerletmek üzere, Parma’ya gittiyse de buradaki öğretmenler, Paganini’ye kendilerinin yeni bir şey öğretmelerine imkan olmadığını söylediler. Paganini, bunun üzerine, çalışmalarına kendi kendine devam etti. 13 yaşındayken konser turnelerine başladı. Verdiği konserlerde ağır parçaları öyle büyük bir ustalıkla çalıyordu ki dinleyiciler, gözyaşlarını tutamıyorlardı. Halk arasında Paganini hakkında çeşitli söylentiler yayılmaya başladı. Büyük kemancının şeytanla arkadaş olduğu, yayını şeytanın ona verdiği sihirli kuvvetle kullandığı söyleniyordu.

Paganini şöhrete kavuştuktan sonra son derece lüks bir hayat sürmeye koyulmuştu. Çok fazla para kazanıyordu, çok da kumar oynuyordu. Bir keresinde de kemanını kumar masasına rehin bırakmış, bir konserde keman çalması gerekince bir başka meslektaşından ödünç keman istemek zorunda kalmıştı. Bunun üzerine bir Fransız tüccarı Paganini’ye kıymetli bir keman hediye etti. Paganini bu kemanı sonradan Cenova şehrine hediye etmiştir. Kıymetli keman, halen Cenova şehrinin müzesinde durur.

Paganini’nin belli başlı arasında keman için 24 «cappricio», keman ve orkestra için iki konçerto, ayrıca çeşitli keman parçaları vardır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir