Nikolaus von Verdun Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Nikolaus von Verdun Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

(1150 – 1210, Flanders), çağının en büyük mine işi ustası ve kuyumcusu olarak kabul edilmiş büyük bir sanatçıdır. Romanesk üsluptan gotik üsluba geçiş döneminin önemli sanatçılarından biridir. En ünlü yapıtı olan Avusturya’ daki Klosterneuburg Manastır Kilisesi’nin altar panosu (1181) onun gömme mine tekniğindeki tartışmasız ustalığını ortaya koyar.

12. yüzyıldaki benzerleri arasında çok ileri bir örnek oluşturan altarın, ortaçağdan günümüze ulaşmış en önemli mine işi yapıt olduğu kabul edilir. Bu sahnelerin ilk yapılanları olgun bir romanesk üslubu yansıtırken, daha sonrakiler gittikçe daha cesur ve klasik bir nitelik kazanmıştır.

Belçika’da Tournai Katedrali’ndeki Aziz Piatus ile Aziz Nicasius’un röliklerinin saklandığı mahfazada dövme metal işçiliği mine işçiliğinden daha önemli bir yer tutar. Zaman içinde geçirdiği onarımlar yüzünden çok zarar görmüş olmakla birlikte bu mahfaza zarif figürleri ve dökümlü kumaş kıvrımlarıyla erken gotik dönem heykel sanatının yetkin bir örneğidir.

Köln Katedrali’nde saklanan değerli eşyalardan Nikolaus’a atfedilenlerin en önemlisi Üç Kral Rölik Mahfazası’dır. Bu yapıtın büyük bölümü yardımcılarının elinden çıkmışsa da, genel tasarımı ve peygamber figürleri Nikolaus’un ürünüdür. Bu figürlerin bir bölümü 12. yüzyıl sonlarında metal heykel sanatının en önemli örnekleri sayılır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir