Nişikava Sukenobu Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Nişikava Sukenobu Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Nişikava Sukenobu; takma adı Magouemon (d. 1671, Kyoto – ö. 20 Ağustos 1750, Kyoto, Japonya), Ukiyo-e okuluna bağlı Japon ressamdır. Kyoto-Osaka bölgesinde kitap tasarımları da yapmıştır.

Hem Çin’e özgü konu ve teknikleri kullanan Kano okulunun, hem de Japon özelliklerini vurgulayan Tosa okulunun ustalarından ders aldı. Ama sonunda başta Hişikava Moronobu (ö. 1694) olmak üzere Ukiyo-e ressamlarının etkisinde kaldı. Yaşadığı dönemde Edo (bugün Tokyo) Ukiyo-e’ nin merkezi durumundaydı. Bu okulun baskıları çoğunlukla Edo resimleri ve baskıları (Edo-e) olarak anılırdı.

Ukiyo-e geleneğinde kendi okulunu kuran Nişikava, klasik geleneğin egemen olduğu Kyoto bölgesinde çok sayıda öğrenciyi çevresine topladı. Zarif ye duyumsal üslubuyla Suzuki Harunobu ve İşikava Toyonobu gibi 18. yüzyıl sonu Edo sanatçılarının birçoğunu etkiledi. Özellikle çok çeşitli kimono tasarımlarıyla ünlenen verimli bir sanatçıydı. Hyakunin coro şinasadame (Yüz Çeşit Kadın) adını taşıyan iki ciltlik resimli kitabı bir başyapıt niteliğindedir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir