Okot p’Bitek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Okot p’Bitek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Okot p’Bitek; (d. 1931, Gulu – ö. 19 Temmuz 1982, Kampala, Uganda), Ugandalı şair, romancı ve sosyal antropologdur. Afrika’nın en iyi şairlerinden biri sayılır.

Gençliğinde çok değişik alanlara ilgi duymuştu. Akoli dilinde bir roman yayımladı. Bir opera yazdı ve Uganda futbol takımında oynadı. İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nden eğitim sertifikası aldı; Aberystwyth’teki Wales University College’da hukuk, Oxford’da sosyal antropoloji öğrenimi gördü. 1964-66 arasında Kampala’daki Makerere Üniversitesi’nde ders verdi. Uganda Ulusal Tiyatrosu ve Ulusal Kültür Merkezi’nin yöneticiliğini yaptı (1966-68). Daha sonra Kenya’ya giderek Nairobi’deki Ken-yatta University College’da araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalıştı (1971-78). Ardından 10 yıl boyunca Nijerya’daki Ife Üniversitesi’nde ders verdi ve 1982’de ülkesine döndü.

İlk şiir kitabı Song of Lawino’da (1966; Lawino’nun Şarkısı) kültürler arasındaki çatışma temasını işledi. Kitaptaki şiirler, okuma yazma bilmeyen bir kadının, davranışları geleneksel erkeklik kavramlarına uymayan üniversite mezunu kocasının tuhaflıklarından duyduğu üzüntüyü dile getiriyordu. İkinci kitabı Song of Ocol’da (1970; Ocol’un Şarkısı) ise, p’Bitek kocanın yanıtını dile getirdi. 1971’de, Song of a Prisoner (Bir Mahpusun Şarkısı) ile Song of Malaya’dan (Metresin Şarkısı) oluşan Two Songs’u (İki Şarkı) yayımladı.

p’Bitek’in Akoli kültürü üzerine bazı yazılan Africa’s Cultural Revolution (1975; Afrika’nın Kültür Devrimi) adıyla kitaplaş-tınldı. The Horn of My Love (1974) hem İngilizce, hem de Akoli dilindeki şiirlerini. Hare and Hornbill ise (1978; Tavşan ile Boynuzgaga), p’Bitek’in derleyip İngilizceye çevirdiği Akoli halk öykülerini içerir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir