Oscar Pistorius Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Oscar Pistorius Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

1986 yılında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde iki fibula kemiğinden yoksun bir şekilde doğan Oscar Pistorius, engelleri spor yaparak aşmak istedi.

Lise yılları

Spora 2003 yılında lisede rugby oynarken başlayan atlet, ertesi yıl ilk kez okulu adına bir yarışmaya katıldı. Pistorius, bu yarışta 100 metreyi 11,72 saniye ile tamamlarken, Paralimpik rekoru 12,20 saniyeydi.

Olimpiyat oyunları

Protez bacaklarıyla ilk olarak sutopu, ardından tenis, kriket ve rugby’ye merak salan Pistorius, atletizm hayatındaki ilk önemli başarısını 2004 Atina Paralimpik Oyunları’nda 200 metrede altın, 100 metrede ise bronz madalya alarak elde etti.

Engelli olmak avantaj

Bacaklarında bulunan karbon fiber özel ekipmanlarla koşan Pistorius, atletizm dünyasında yavaş yavaş adından söz ettirmeye başlıyordu. Fakat Uluslararası Atletizm Federasyonu IAAF’in ‘avantaj sağlayan herhangi bir ekipmana sahip bir sporcu olimpiyat oyunları’nda yarışamaz’ şeklinde uygulamaya koyduğu kural, Güney Afrikalı atletin 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları hayallerini neredeyse sona erdiriyordu.

Güney Afrika’daki ampüte olmayan atletlerle karşı karşıya gelen Pistorius, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği Yönetim Kurulu’nun yasağıyla karşılaştı. Pekin Paralimpik Oyunları’nda 100, 200 ve 400 metrede altın madalya kazanan Oscar Pistorius, var olma mücadelesi olarak gördüğü davasını Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a taşıdı.

CAS’taki davasında, kullandığı protezin avantaj değil, özellikle start anında kendisine dezavantaj yarattığına dikkat çeken Oscar Pistorius’un savunması haklı bulundu. CAS, Güney Afrikalı atlete uygulanan yasağı kaldırdı.

Güney Kore’de düzenlenen 2011 yarışlarında 400 ve 4×400 bayraklıda koşan ampüte atlet, 400 metrede yarı final elde ederken, bayraklıda da takımının finale gelmesine yardım etti. Atlet, takımının 4 oyunculu final mücadelesinde düşmesine rağmen, gümüş madalyayı elde etti. 2012 olimpiyatlarında da Güney Afrika takımı ile yarışan atlet, 400 metre ve 4×400 bayraklıda yarıştı. Atlet, 45,44’lük derecesiyle kendi adına sezonun en iyi derecesini yapıp serisinde 2. olarak yarı final koşmaya hak kazanmasına rağmen yarışta 8. olarak elendi.

Sporcunun en iyi dereceleri: 100 metre 10.91 sn, 200 m 21.41 sn, 400m 45.07 sn olup hepsi de clasT-44’ün dünya rekorudur.

Engel tanımayan sporcu Pistorius, 14 Şubat 2013’te sevgilisini öldürme şüphesiyle gözaltına alındı. Oscar Pistorius, cinayetle suçlandığı dava da kafaletle serbest bırakıldı.

Kaynak:Enson haber Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir