Osman Altuğ kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Osman Altuğ kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

, Hukuk, İş, Ekonomi & Pazarlama, İşletme, Finans, Muhasebe kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.

Osman Altuğ, 1946 yılında Yozgat’ın Aşağı Nohutlu Mahallesi’nde doğmuştur. İlkokul 4. sınıfa kadar Yozgat’ta Sakarya İlkokulu’nda okuyan Osman Altuğ’un ailesi, babasının sağlık sorunu ve ticaret gayesiyle İstanbul’a taşındı. İlkokul 5. Sınıfı, İstanbul cankurtaran ilkokulunda okuyarak mezun oldu. Ortaokulu İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Beyoğlu Ticaret Lisesi’ne kaydoldu. Ticaret Lisesi’nde hem okudu hem de çalıştı.

aslennereli.com

1968 yılında İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldu ve İhtisas Muhasebeleri kürsüsü’nde asistan oldu. Aynı üniversitede 1972 yılında doktorasını tamamladı ve 1978 yılında da doçent oldu. 1988 yılında Marmara Üniversitesinden Profesörlük ünvanını aldı.

Osman Altuğ, Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Sanayi, ticaret, banka ve sermaye piyasası işletmelerinde yönetici ve işveren sıfatıyla 1961-1983 döneminde faal olarak çalışan Prof. Dr. Osman Altuğ, YÖK Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Projesi’nde 1989-1991 döneminde Marmara Üniversitesi Proje Yöneticisi olarak görev almıştır.

1983-1996 yılları arasında aralıksız olarak çeşitli bakanlıklarda bakan ve başbakan danışmanlığı, 1996-1997 döneminde ise Necmettin Erbakan Başbakanlığındaki Refahyol hükümetinde Ekonomiden Sorumlu Başbakanlık Başdanışmanlığı görevlerinde bulunan Osman Altuğ’un, Muhasebe, Vergi, Denetim, Finansman, Kooperatifçilik, Yönetim, Uygulamalı İktisat ve Kayıtdışı Ekonomi konularında yayınlanmış çok sayıda makalesi ve tebliği mevcuttur. “Kayıtdışı Ekonomi” deyiminin akademik isim babasıdır. DPT Müsteşarlığı tarafından 1992 yılında “Kral Boudouin Uluslararası Kalkınma” Ödülüne aday gösterilmiştir.

Eko Vitrin Dergisi tarafından 2002 yılında düzenlenen yarışmada yılın iktisatçısı seçilmiştir. Prof. Dr. Osman Altuğ, uygulamalı iktisat konusunda bilimsel inceleme, araştırma ve yayın çalışmalarına devam etmektedir.

Osman Altuğ’un başlıca kitapları alfabetik sırayla; Maliyet Muhasebesi, Örneklerle Uygulamalı Şirket Kuruluşları Tek Düzen Hesap Planına Göre Yeniden Düzenlenmiş İkinci Baskı Birleşme, Devir ve Tür Değiştirme Sermaye Arttırımı Tasfiye Holding Şirketler olarak sayılabilir.

Kitapları :
1993 – Kooperatifler kanunu (yapı kooperatifleri), muhasebesi (tek düzen hesap planı) ve ilgili mevzuat: son değişiklikleriyle açıklamalı-içtihatlı (A. Nevzad Odyakmaz ile birlikte)
1996 – Şirket Kuruluşları
1999 – Banka İşlemleri ve Muhasebesi
1999 – Muhasebe ve Hukuk İlişkileri
1999 – Kayıtdışı ekonomi
2011 – Maliyet Muhasebesi

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir