Özgür Demirtaş kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Özgür Demirtaş kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

, 12 Ağustos 1976 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tam adı Kemal Özgür Demirtaş’dır. İlkokulu Manisa’nın Salihli ilçesinde tamamlayan Özgür Demirtaş, ortaokul eğitimini İzmir Fatih ortaokulunda, lise eğitimini ise İzmir’de Atatürk Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamlamış olmasına rağmen, yüksek lisans seçimini ekonomi alanından yaptı. Yüksek lisans eğitimini 1998–2003 tarihleri arasında Amerika birleşik devletlerinde Boston College’de tamamlayan Özgür Demirtaş son derece iyi bir eğitimci Teknoloji, Tıp, Uzay konularına meraklı ve futuristik bir kişiliğe sahiptir.

aslennereli.com

Özgür Demirtaş, 2003 yılında Baruch College City University of New York’ta Yardımcı Doçent unvanı ile akademik kariyerine adım atmıştır.

Özgür Demirtaş, 2004 yılında Finans bölümü içerisinde ve işletme Fakültesi içerisinde en iyi öğretim üyesi seçilmiştir. 2005 yılında ise tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek “Üstün Öğretim Madalyası’nı” Madison Square Garden’dan aldı. 2012 yılında New York University (NYU) Stern School of Business Finans Bölümünde en yüksek öğretim üyesi değerlendirmesini aldı.

Akademik kariyeri boyunca 30’dan fazla çalışması akademik dergilerde yayınlanmıştır. Dünyanın en önde gelen finans dergilerinde de yayınlanan bu çalışmalarla birçok ödül de alan ekonomist Özgür Demirtaş’ın 1 adet kitap çalışması da elsevier tarafından basılmıştır.

31 yaşında New York Şehir Üniversitesinde Doçent unvanı alan başarılı akademisyen ayrıca bu üniversitede yaptığı başarılı çalışmalar sayesinde TENÜR ( Ömrü boyunca üniversite bünyesinde çalışma) hakkı kazanmıştır.

2010 yılında, öğretim alanında, ABD, İngiltere, Kanada ve İskoçya‘da 1 milyon profesör arasında yapılan 10 milyonu aşkın öğrencinin değerlendirmeleri sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi.

2010 yılında Sabancı Üniversitesi’den İşletme Fakültesi Finans Kürsü Başkanlığı teklifi aldı. 2012 yılında bu teklifi kabul ederek yeni görevine başladı ve profesör oldu. Aynı yıl içerisinde 100 Bin EURO değerindeki Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazandı.

Özgür Demirtaş ayrıca çeşitli gazete, dergi ve televizyonlarda etkinliklere katılmakta, birçok üniversitede ekonomi ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumla ilgili seminerler vermektedir.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi altında kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence in Finance) Kurucu Başkanlığı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank’ın Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık derneği FODER’in kurucu Yönetim Kurulu üyeliklerini ve Türkiye Genç İşadamları Derneği (TUGIAD), TAYSAD ve DASK Danışmanlıklarını da üstlenmiştir.

Özgür Demirtaş, Neslihan Küçükoğlu Demirtaş ile evlidir.

Kitapları :
2013 – Investing in Hedge Funds: A Guide to Measuring Risk and Return Characteristics

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir